Suriye'de korkunç katliam

Suriye'de korkunç katliam
Suriye'de korkunç katliam
BM gözlemcileri de Suriye güvenlik güçlerinin Humus'a bağlı Hula ilçesine düzenlediği saldırıyı teyit etti: 32'si çocuk 92 ölü. Çocukların bile elleri bağlanarak katledildiği açıklandı.

Suriye'de muhaliflerin kalesi Humus kentine bağlı Hula kasabasında Esad'a bağlı birliklerin saldırısı sonrasında 32'si çocuk 92 kişi hayatını kaybetti. Türk yetkililerin aldığı bilgiye göre ise rakam 50'si çocuk en az 110 ölü.

Çatışma haberleri üzerine inceleme için kasabaya giden BM gözlemcileri, muhaliflerin 'katliam' olarak nitelediği saldırıyı teyit etti. 32'si çocuk, 92 ceset gördüklerini açıklayan BM yetkilileri çocukların bir çoğunun 10 yaşından küçük olduklarını kaydetti.

Son yaşanan bu şiddet olayının ülkeyi bir iç savaşa sürükleyebileceği belirtiliyor. Saldırı sonrası Özgür Suriye Ordusu'ndan bir açıklama geldi. 'Annan Planı'na daha fazla bağlı kalınmayacağının' duyurulduğu açıklamada "BM Güvenlik Konseyi, sivillerin korunması için acil adımlar atmazsa, Annan Planı cehenneme gidecek" denildi.


HULA'DA EN AZ 32 ÇOCUK ÖLDÜ
Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı Tümgeneral Robert Mood, dün Hula'da çıkan çatışmalarda en az 32 çocuk, 60'dan fazla yetişkinin öldüğünü belirterek saldırıyı kınadı.

Tümgeneral Mood, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin orta kesimlerindeki Humus kentinin kuzeybatısında bulunan Hula'da düzenlenen saldırıyı “acımasız bir trajedi” olarak nitelendirdi.

Mood, ölümlerden kimin sorumlu olduğunu belirtmedi, ancak açıklamasında, “Kim başlattıysa, kim karşılık verdiyse ve bu elim şiddet eylemini kim yaptıysa sorumlu tutulmalı” dedi.

Robert Mood, BM gözlemcilerinin çatışmaların çıktığı bölgede topçu mermileri bulduğunu da kaydetti.

Aktivistler, hükümet güçlerinin ülkenin orta kesimlerindeki köylere topçu saldırıları düzenlediğini belirtmişti.

TÜRKİYE KINADI
Dışişleri Bakanlığı, Suriye güvenlik güçlerinin, Humus Hule ilçesine dün top ve roketlerle düzenlediği bombardıman ve askerlerle şebbiha milislerinin yaptığı katliam sonucunda 50'si çocuk, en az 110 masum sivilin katledilmesini şiddetle kınayarak, saldırıyı lanetledi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "halkı çocuk, kadın , yaşlı ayrımı yapmadan topyekun cezalandırmayı amaçlayan ve insanlığa karşı suç teşkil eden bu acımasız eylem, Suriye yönetiminin hukuksuzluğunun, aczinin ve zulmünün yeni bir göstergesidir. Bir ülkenin resmi güvenlik güçlerinin kendi şehirlerini topa tutması o ülkedeki hükümetin yönetme meşruiyetini tamamen kaybettiğinin en somut kanıtıdır. Suriye Yönetimi, bu son eylemiyle, gerek Annan Planı ile üstlenmiş olduğu taahhütlerini, gerek bu planın bir bütün ve tam olarak uygulanmasını öngören 2042 ve 2043 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının getirdiği yükümlülüklerini hiçe saydığını bir kez daha gözler önüne sermiştir" ifadeleri kullanıldı.

Hule katliamının, Annan Planı'nın sahada uygulanmasını denetlemek amacıyla görevlendirilen BM Gözetim Misyonu'nun (UNSMIS) faal olduğu bir dönemde yapılmasının olayın vahametini artırdığı vurgulanan açıklamada, katliamın, Suriye yönetiminin Annan Planı'nı oyalama ve zaman kazanma aracı olarak gördüğünü ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada Türkiye 'nin, Suriye rejiminin zulmünün sonucu olan insanlık dramının daha fazla masum hayata mal olmadan sona erdirilmesi ve halkın meşru talepleri temelinde demokratik geçiş sürecinin önünün açılması için uluslararası toplum ve Suriye halkıyla dayanışma içinde çalışmaya devam edeceği de vurgulandı.