Suriye'de mazota yüzde 800 zam geldi

Suriye'de mazota yüzde 800 zam geldi
Suriye'de mazota yüzde 800 zam geldi
Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Suriye'de mazotun yüzde 800 zamla 6 TL'ye ulaştığı ve bulunamadığını söyledi.

RADİKAL- Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, "Suriye üzerine oynanan büyük oyunlar, her gün yeni sonuçlar doğuruyor. Ülkede 6 Türk lirasına yaklaşan mazot, bulunamıyor, Böyle devam ederse, yüzlerce sağlık merkezi kapanmak zorunda kalır. Ve hayat tamamen durur" dedi. Vezir, IŞİD'in Sireye ve Irak'ta yeniden güçlenmeye çalıştığını belirtti. Ülkede son günlerde gelişen olayların, halkın temel ihtiyaçlarını karşılanmasını bile zorlaştırdığını anlatan Vezir, "Suriye üzerine oynanan büyük oyunlar, her gün yeni sonuçlar doğuruyor. Ülkede 6 Türk lirasına yaklaşan mazot, bulunamıyor. IŞİD'in yolları kesmesi nedeniyle, Rakka, Halep ve Deyri Zor bölgesindeki petrol kaynaklarından yakıt gelemiyor" dedi.

Diğer ihtiyaçların bir şekilde yardımlarla temin edilebildiğini anlatan Vezir, mazotta ise aynı durumun söz konusu olmadığını ifade etti.Ülkedeki birçok kentte 3-4 yıldır elektrik bulunmadığına dikkati çeken Vezir, şunları söyledi:"Bu nedenle yüzlerce hastane de de elektrik yok. Bunlar jeneratör yardımıyla hizmet vermeye çalışıyor. Özellikle Bayırbucak Türkmen Bölgesi'nde mazot yok denecek kadar az. Litre fiyatı Türk parasıyla 6 liraya ulaşan mazotu bulmak da imkansızlaştı. Sadece İdlib kentinde yaklaşık 100 sağlık merkezi bu sorun nedeniyle kapanma açıklaması yaptı. Böyle devam ederse, yüzlerce sağlık merkezi kapanmak zorunda kalır. Ve hayat tamamen durur."


YÜZDE 800 ZAM
Suriye Türkleri Derneği Yardım Dağıtım Sorumlusu Muhammed Kömürcü de Bayırbucak Türkmen Bölgesi'nin son günlerde Halep, İdlib kırsalı ve Cisreş Şuğur da yaşanan çatışmalar dolayısıyla binlerce misafiri ağırladığını kaydetti.

Bu nedenle bölgenin yükünün arttığını dile getiren Kömürcü, şöyle konuştu:"Mazot bundan 1 ay önce 75 kuruştu. İç bölgelerde 50 kuruşa da alınabiliyordu. Bugün ise petrol kaynakları çevresinde IŞİD'in başını çektiği gelişmeler nedeniyle yüzde 800 zamla 6 Türk lirasına ulaştı. Ve bulmanız çok çok zor. Yakıt, bölgemizin olmazsa olmazı. Bu durumun daha da kötülüşmesinden korkuyoruz. Bir hafta içerisinde mazotu 10 liraya bulamayabiliriz. Hastaneler, kamplar, ambulanslar, insanlar ciddi oranda etkilenir ve kısa süre sonra Suriye tamamen yaşanmaz hale gelir"

Kömürcü, Türkiye 'den ve hayırseverlerden mazot yardımı talep etti. Kömürcü, mazotun özellikle Bayırbucak bölgesi için hayati önem taşıdığını vurguladı.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  zam

  ,

  hayat

  ,

  Bugün

  ,

  elektrik

  ,

  petrol

  ,

  yakıt

  ,

  hizmet

  ,

  Rakka

  ,

  IŞİD