Suriye'de muhaliflere PKK uzantısı saldırıyor iddiası

Suriye'de muhaliflere PKK uzantısı saldırıyor iddiası
Suriye'de muhaliflere PKK uzantısı saldırıyor iddiası
Suriye'nin Halep kenti yakınlarında bulunan Afrin İlçesi'nde geçen Cuma günü düzenlenen ve çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Beşar Esat karşıtı göstericilere, PKK'nın Suriye'deki örgütlenmesi olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) taraftarlarının saldırdığı ve 50 kişiyi yaraladığı öne sürüldü.

Ramazan YAVUZ 

Kürt internet sitelerinde yayınlanan görüntülerde ise, Suriye ’de Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ve Suriye asker ve polislerinin görünmediği il ve ilçelerde, ellerinde sopalarla gezen ve PKK ile Abdullah Öcalan lehine sloganlar atan yüzü maskeli PYD’li gençlerin görüntüleri yer aldı. Suriye’nin Hama Kentinde 2 Şubat 1982 yılında dönemin lideri Hafız Esat tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 20 bin kişinin yaşamını yitirdiği katliamın 30 yıldönümünde, ölenlerin anılması ve Esat yönetiminin protesto edilmesi amacıyla ülkenin bir çok yerinde geçen cuma günü gösteriler düzenlendi. Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (Kurdaxi) komitesi tarafından ’Hama’dan özür dileme cuması’ adı altında düzenlenen yürüyüşe ellerinde Abdullah Öcalan posterleri ve PKK’nın Suriye’deki örgütlenmesi olan liderliğini Salih Müslim’in yaptığı Demokratik Birlik Partisi (Partiya Yekitiya Demokrat-PYD) flamaları taşıyan kişiler tarafından müdahalede bulunuldu. 

ELİ SOPALI PYD’LİLER, 50 KİŞİYİ YARALADILAR İDDİASI 
Avestakurd internet sitesinin Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (Kurdaxi)’ye dayandırarak verdiği bilgilere göre, yüzleri maskelerle kapalı olan, ellerinde sopa ve bıçak bulunan ve Abdullah Öcalan lehine slogan atan kişiler, Beşar Esat aleyhinde yürüyen göstericilere rastgele saldırdı. Saldırıda Suriye Kürt Özgürlük Partisi politbüro üyesi Ebdirahman Bave Kawa’nın da aralarında bulunduğu 3’ü ağır 50 kişinin yaralandığı öne sürüldü. Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi Kurdaxi komitesi tarafından yapılan açıklamada, olayların daha da büyümemesi için yürüyüşün sona erdirildiği bildirildi. 

PKK’nın Suriye’deki örgütlenmesi olan PYD taraftarlarının silahlanarak, Kürtlerin Suriye’deki gösterilere katılmaması için yolları kapatarak kimlik kontrolleri yaptıkları, halkı tehdit ettikleri öne sürüldü. Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi yetkilileri, gösterilere Suriye polis ve askerlerinin müdahalede bulunmamasına rağmen, PYD’lilerin sopa bıçaklarla saldırıda bulunduğunu söyledi. Kuzey Irak’ın Erbil Kenti’nde düzenlenen ve IKDP lideri ve Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin de konuşma yaptığı Suriye Kürtleri Diasporası Kongresine PKK’nın Suriye örgütlenmesi olan Demokratik Birlik Partisi katılmamış ve eleştiride bulunmuştu. Bunun üzerine Kürt Bölge Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, PYD’nin toplantıya çağrılmadığıyla ilgili iddia yalanlanarak, "PYD’nin açıklaması ve mesajları bize Devlet Bahçelinin açıklamalarını hatırlatıyor ve Kürt karşıtlığıyla beslenen (Bahçeli yaklaşımı) ile aynı üslup aynı yaklaşım ile aynı zihniyeti kullanılıyor" denilmişti. 

SOKAKLARDA ELLERİNDE SOPALARLA GÖVDE GÖSTERİSİ 
Suriye’de PKK’nın desteklediği PYD dışındaki diğer muhalif Kürt hareketleri, PYD’yi Suriye’de gösterilerin bastırılması için Beşar Esat yönetimiyle birlikte hareket ettiği için suçluyor. Medyakurd internet sitesinde Suriye’nin Halep ve Efrin kentlerinde ellerinde sopalarla dolaşarak halka gözdağı veren, Öcalan ve PKK lehine slogan atan yüzleri maskeli gençlerin görüntüleri yayınlanıyor. Hiç bir Suriye asker ve polisinin bulunmadığı sokaklarda adeta gövde gösterisi yapan PYD’liler, otoritenin kendileri olduğunu ve kendilerinin bilgisi dışında kimsenin hareket etmemesini istediği iddia ediliyor. 

RUSYA BAYRAĞI ÜZERİNDE YÜRÜDÜLER 
Bu arada Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Kamışlı kasabasında düzenlenen gösteride, çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu göstericiler, Beşar Esat yönetimine destek veren Rusya’yı kınamak amacıyla yere serdikleri metrelerce uzunluğundaki Rusya bayrağı üzerinde yürüyüş yaptı. Mediakurd internet sitesinde yer alan görüntülerde, sokaklara serilen metrelerce uzunluğundaki Rusya bayrağı üzerinde yürüyenler Rusya aleyhinde sloganlar atıyor, bayrağa ayakkabılarını siliyor. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/107789310778937

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NEDEN OLMASIN - pispor

  Eğer esat PYD ve iki milyon kürde özerklik ve demokratik haklar tanıyorsa destek vermeleri normal.Bizde de kürtler akp ye destek verdi sonuç ortada çözüm olmayan ve öcalanla müzakerelerin kesilmesi KCK kılıfı altında siyaset yapan ve seçilmiş kürt insanı içerde hapis sekiz bin kişi ve halende günde onlarcası tutuklanmakta.Neden kürtler akp ye destek versin.

  Besar Easd nasil PKKci oldu? - Hetman Zalo

  PKK olmasaydi, Yunanistan coktan batmis olacakti! Fransizlari, Fransiz yapan PKK,dir. Avrupa birligi kuran yine PKK,lilar isidir! Birakin su PKK fobisi, Esad niye korusun ki PKK,lilar! Daha dune kadar Sayin basbakan ile Baser Esad kankaydilar ailece gorusuyordurlar. Ne oldu de Esad simdi PKK yaftasi yedi?

  Tarih... - ismet65

  Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi, Esada karşı ordaki muhalefetle birlikte mücadele ediyor, ama malasef PKK ve onun yan örgütü PYD şimdiye kadar herhangi bir gösteriye katılmadı. O yetmiyormuş gibi, gösteri yapmak istiyen diğer kürtleride engeliyor. Süriyedeki kürt muhalefetin açıklamalarına göre, PKK Esad’tan yana hareket ediyor. Yani Esad yönetimine destek veriyor. (Aynı konuyu Kemal Burkay da açıklamıştı ve bunu ispatlayacağını söylemişti http://www.dengekurdistan.nu/details.aspx?an=364 ). Efrinde, PYD taraftarlarının olduğu ve ellerinde bıçak ve sopalarla kürt göstericilere saldırdığı ve saldırı esnasında üçü ağır 50’den fazla kişinin yaralandığı dile getirildi. Kimin kime hizmet ettiğini elbet birgün tarih gösterecek...

  Sivrisinek saz - sinanay

  Bu ayni haberi Avrupadaki basin kuruluslarida soylemekteler, Ulkedeki en buyuk etnik azinlik olan kurtler, Esadin en buyuk destekcisi sozum ona guya Esad yonetimi kurtlere daha once olmayan haklarini tanimis, "Suriye vatandasligi, yerel yonetim ve anadilde egitim" gibi ama bizim kurtlerin unuttuklari bir sey varki bu tarz vaadler sirf kendi yonetimlerini korumak amacli verilir. Esad yonetimi resmen pkk araciligiyla kurtleri kullanmaktalar. Bu masalar yakinda kurulacak olan Kuzey Iraktaki kurd yonetiminide zora sokacak demektir. Tabiki anlayana

  Otorite savasi! - Canazzo

  PKK, Barzaniye resmen biz Kürtlerin otoritesiyiz diyor ve Barzani ile güc savasina giriyor. Vallah, PKK tüm Kürtlerin basini cok agritacak gibi görünüyor, zaten Esadi destekledikleri ortadaydi, Sii cephesinin yaninda durduklari icin, zaten Barzaninin "ulusal kürt" konferansina katilmadilar ve Pkk`siz böyle bir kongrenin mesruyieti olmadigini acikladilar! PKK`nin sonu yakin, bu arada cok Kürdün basi agriyacak!

  Olmuyor - Dead Solger

  Bu medya propagandası tutmayacak. Türk ve Suriye halkları kardeştir ve kardeş kalacaklar.

  ... - Kharon

  Tabiri caizse Suriyede Kürtler adam yerine bile konmuyor. Ama bizim Kürt özgürlük savaşçıları(!) bırak eylem yapmayı gıklarını bile çıkartmadılar. Hatır meselesi. Esed ailesi pkkyı 30 senedir besliyor. Bırakında pkk vefasını göstersin ki gösteriyor zaten. Terörist teröristtir. Faşist pkk Suriyede de sıradan halkı öldürüyor.