Suriye'de ölü sayısı 100 bini aştı

Suriye'de ölü sayısı 100 bini aştı
Suriye'de ölü sayısı 100 bini aştı
Şam'da meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, 62 kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler Suriye'de iç savaş nedeniyle ölü sayısının 100 bini aştığını açıkladı.

Suriye 'nin başkent Şam'ın Ceramana beldesinde bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 7 kişinin hayatını kaybettiği, 62 kişinin yaralandığı bildirildi. Suriye resmi haber ajansı SANA, kentin güneyinde yer alan Ceramana beldesinde bomba yüklü aracın infilak ettiğini, patlamada 7 kişinin öldüğünü, 62 kişinin yaralandığını duyurdu. Patlama bölgesi çevresinde ağır hasarın meydana geldiğini belirten SANA, olay yerine çok sayıda ambulansın sevk edildiğini kaydetti.

ÖLÜ SAYISI 100 BİNİ AŞTI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de hayatını kaybedenlerin sayısının 100 bini geçtiğini belirterek, "Cenevre'de düzenlenmesi planlanan konferans mümkün olan en kısa sürede toplanmalı" dedi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile New York'taki BM Genel Merkezi'nde biraraya gelen Ban Ki-mun, Suriye'de insani trajedinin her geçen gün büyüdüğünü kaydetti. Ban, "Suriye'de yaklaşık 2 buçuk yıllık sürede 100 binden fazla insan hayatını kaybetti. Milyonlarca kişi yerlerinden edildi. Buna çözüm bulmalıyız. Taraflar çatışmaları bırakmalı. Cenevre'de düzenlenmesi planlanan konferans mümkün olan en kısa sürede toplanmalı" dedi. Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmakla görevli heyetin başkanı Ake Sellström'ün Şam'da temaslarda bulunduğunu hatırlatan Ban, konuya ilişkin Sellström'ün raporunu beklediğini söyledi.

SURİYE'YE ASKERİ ÇÖZÜM YOK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konuşmasında, bir kaç gün önce Ürdün'de Zaatari kampını ziyaret ettiğini ve BM'nin yaptığı çalışmaları yerinde gördüğünü söyledi. Suriye'de acıların her geçen gün arttığını vurgulayan Kerry, "Barış görüşmelerinin başlaması için hepimizin daha fazla çalışması gerekiyor. Suriye'deki krizin askeri çözümü yok. Sadece politik çözüm var. Bu amaçla tarafların masaya getirilmesi için liderlik edilmesi gerekiyor" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün görüştüklerini anlatan Kerry, "Lavrov ile Cenevre-1 konferansındaki kararların hayata geçirilmesi amacıyla toplanacak Cenevre-2 konferansına tarafların katılmasını ve konferansın biran önce toplanmasını sağlamak için çalışmaları sürdüreceğimizi ifade ettik" dedi.