Suriye'de ordu Rusya'nın saldırılarıyla ilerliyor

Suriye'de ordu Rusya'nın saldırılarıyla ilerliyor
Suriye'de ordu Rusya'nın saldırılarıyla ilerliyor
Rusya'nın hava desteğini alan Suriye ordusunun Esad karşıtı silahlı örgütlerin işgali altındaki bölgelerde ciddi kazanımlar sağladığı ifade edildi.

RADİKAL - Suriye ordusunun, Rusya'nın 30 Eylül 'den bu yana ülkede sürdürdüğü hava saldırılarının yardımıyla, Esad karşıtı silahlı örgütlerin elindeki bölgelerde ciddi kazanımlar sağladığı belirtildi. Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçlere Lübnan'daki Hizbullah militanları da destek veriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, son 24 saatte, başta IŞİD hedefleri olmak üzere 60'tan fazla yerin vurulduğunu açıkladı. İdlib, Hama ve Lazkiye çevresinde örgütlerin kontrolündeki bazı bölgelerin son günlerde yeniden ordunun kontrolüne geçtiği belirtiliyor. Çatışmaların özellikle başkent Şam'ı diğer kentlere bağlayan anayolun çevresinde yoğunlaştığı, Esad ordusunun İdlib'i elinde tutan örgütlerin Şam ile bağlantısını kesmeye çalıştığı bildiriliyor.

Putin: Suriye'de kara operasyonu olmayacak

ORDU İLE KOORDİNELİ

Ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kenti Mart ayında Ahrar'uş Şam ve Nusra Cephesi'nin içinde olduğu Fetih Ordusu adlı oluşumun eline geçmişti. BBC Ortadoğu muhabiri Jim Muir, örgütlerin Esad ailesinin memleketi olan Lazkiye'nin kuzeyindeki dağlara konuşlanmaya başlamasının "gerçek bir tehdit" oluşturduğunu ve Rusya'nın Suriye'ye müdahalesini tetikleyen sebebin de büyük ihtimalle bu olduğunu bildiriyor.

Rusya'nın ülkedeki hava saldırıları Suriye ordusu ile koordineli olarak yürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazar günü Rossiya 24 kanalına yaptığı açıklamada 'bu hamlenin daha önce çizilmiş planların uygulaması' olduğunu söyledi.

Russia Today, Hama'yı görüntüledi

IŞİD'e karşı oluşturulan ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon da Cumartesi günü Suriye'ye 7, Irak'a 17 saldırı düzenlendiğini açıkladı. (BBC Türkçe) 

Merkel Ankara'ya geliyor