Suriye'de yanan ateş bayram dinlemiyor

Suriye'de yanan ateş bayram dinlemiyor
Suriye'de yanan ateş bayram dinlemiyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman (solda), İbrahimi yi dün kabul etti.

Özgür Suriye Ordusu'nun ateşkes önerisini reddetmesinin ardından muhaliflerin çatı örgütü Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı Abdulbasit Seyda ateşkese 'rejim uyarsa' şartını koştu.

BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi el Ahdar el İbrahimi’nin hiç olmazsa Kurban Bayramı sırasında ateşkes ilan edilmesi çağrısına Türkiye ve İran destek verirken Suriye’de savaşan tarafların açıklamaları umut kırıcı oldu. Özgür Suriye Ordusu’nun ateşkes önerisini reddetmesinin ardından muhaliflerin çatı örgütü Suriye Ulusal Konseyi’nin Başkanı Abdulbasit Seyda ateşkese ‘rejim uyarsa’ şartını koştu. Seyda “Ordu ateşi kestiğinde muhaliflerin saldırıları da durur” dedi. Suriye hükümeti ise ateşkes önerisine olumlu yaklaşsa da muhalif cephede ateşkesin garantisini sunacak bir liderlik olmadığını belirtip girişimin başarısız olacağını savundu. Suriye’de hükümetin sözcülüğünü yapan El Tavra gazetesi başyazısında “Bir tarafta hükümet ve ordu tarafından temsil edilen bir devlet var, fakat diğer tarafta kim var” diye sordu. konusunda baskı yapacak mı” diye konuştu. İstanbul , Tahran ve Bağdat’ın ardından dün Beyrut’ta Lübnanlı liderlerle görüşen İbrahimi’nin yakında ateşkes önerisini sunmak üzere Şam’a gitmesi bekleniyor.

 

‘Yabancı mücahitler bizi korkutuyor’ BM Suriye’deki savaş suçlarını soruşturan Bağımsız Soruşturma Komisyonu, ülkede yüzlerce radikal İslamcı’nın varlığının, çatışmayı daha da derinleştirebileceği uyarısında bulundu. Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, demokrasi ve özgürlük yerine kendi radikal fikirleri için savaşan yabancı mücahitlerin kendilerini korkuttuğunu söyledi. “Radikal İslamcılar durumun daha da radikalleşmesine neden olabilir” diyen Pinheiro, Beşşar Esad yönetiminin muhaliflerden daha çok ihlalde bulunduğunu, ancak son aylarda iki tarafın ihlallerinde artış olduğunu vurguladı. Komisyon Mart 2013’e kadar Suriye’deki ihlalleri ve savaş suçlarını belgeleyecek. (NEW YORK/AP)

Hatay’a yine mermi düştü Suriye’deki çatışmaların rüzgarı etkisini sürdürüyor. Dün akşam saatlerinde Suriye’den Hatay’ın Altınözü ilçesindeki boş araziye havan mermisi düştü. Asi nehri kenarına düşen merminin can veya mal kaybına yol açmadığı belirtildi.Hatay Valiliği olaydan sonra internet sitesinde Hacıpaşa Piyade Hudut Karakolu’ndan karşılık olarak top atışı yapıldığını bildirdi. (HATAY/AA)