Suriye'de yeni bir örgüt daha: ÖAB

Suriye'de yeni bir örgüt daha: ÖAB
Suriye'de yeni bir örgüt daha: ÖAB

ŞAM - HATAY - Suriye ’deki muhalif cephede yeni bir yapılanmaya daha gidildi. Katar’da ay başında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) kurulmasının ardndan Özgür Suriye Ordusu’ndan bir grup Özgür Askerler Birliği’ni kurduklarını açıkladı. 50 ÖSO üyesi, SMDK’yla irtibat halinde yeni Suriye ordusunu kurmayı amaçladıklarını ifade etti. Örgüt, silahlı muhaliflere yapılan maddi yardımlar ile lojistik ve malzeme desteğini koordine edecek.

Sınırda sıcak saatler
Suriye’de savaş dün Türkiye sınırlarını yeniden hareketlendirdi. Suriye ordusu Hatay sınırı yakınındaki Atme kasabasını bombalarken, çok sayıda kişi Türkiye’ye kaçtı. Suriye’den atılan bir uçaksavar mermisi de, Reyhanlı’da bir çatıya düştü, olayda can kaybı yaşanmadı.
Öte yandan Suriye ordusunun bir çocuk parkına misket bombası atması sonucu 10 çocuğun öldüğü iddia edildi. Muhalifler, Deyr el Esefir köyündeki saldırıda en az 15 kişinin de yaralandığını iddia etti.
Muhalifler ayrıca Fırat Nehri üzerinde stratejik öneme sahip Tişrin Barajı’nın kontrolünü de ele geçirdiklerini belirtti. Fransa’ya dün yaptığı ziyaret öncesinde Paris’în Suriyeli muhaliflere verdiği desteği sert dille eleştiren Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise, “Suriye’nin parçalanmasını istemiyoruz” diye konuştu. {AP-REUTERS-BBC}