Suriye'de yeni katliam iddiası

Suriye'de yeni katliam iddiası
Suriye'de yeni katliam iddiası

Arşiv

Suriye'nin Hama kentine bağlı Terimse köyünde çoğu sivil 200'den fazla kişinin öldürüldüğü öne sürüldü

Reuters'a konuşan muhaliflerin iddiasına göre, Suriye ordusu tarafından top ateşine tutulan köy, ardından da hükümet yanlısı Şebiha milisleri tarafından basıldı. Hem top ateşinde hem de şebiha milislerinin saldırısında çok sayıda kişinin öldüğü ileri sürüldü.

Hama Devrim Liderliği Konseyi adlı muhalif grup tarafından yapılan açıklamada, "Terimse'de 220'den fazla kişi öldü. Tank ve helikopterlerle saldırdılar. Top ateşine tuttular ve insanları infaz ederek öldürdüler" denildi.

SURİYE 'TERÖRİSTLERİ' SUÇLADI
Suriye devlet televizyonu Termise köyünde askerlerle silahlı muhalifler arasında çatışma çıktığını ve üç askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Haberde, "teröristlerin" sivilleri de katlettiği söylendi. Ancak devlet televizyonu, kaç kişinin öldüğüyle bilgi vermediği haberinde, köylülerin askerlerden yardım istediği iddia edildi.
Suriye resmi haber ajansı SANA, Hama'ya bağlı Maverk ve Mean köyleri civarında ordu birliklerine pusu kuran 'terörist' grupla çatışmaya girildiğini açıkladı.
Haberde, "teröristlerin" ağır silahlarla donatılmış arazi araçlarına sahip oldukları ancak etkisiz hale getirildikleri belirtildi.

MUHALİFLER ULUSLARARASI MÜDAHALE İSTİYOR
Suriye'de yaklaşık 16 aydır süren iç çatışmada şiddetin doruğa ulaştığı bu olayın ardından muhalifler, BM Güvenlik Konseyi'nden BM Şartı'nın yedinci maddesi çerçevesinde bir karar çıkarmasını istedi. Yedinci madde, ekonomik önlemlerden askeri güç kullanımına kadar birçok yaptırım içeriyor.

Dün İngiltere, Suriye yönetimine ateşkese uymaması halinde yedinci maddeye dayanarak yaptırım uygulanmasını içeren bir taslak sunmuştu.

Terimse'deki katliam iddialarının ardından ABD 'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Susan Rice Twitter hesabından "Katliam iddiaları kabus gibi. Çarpıcı olarak Birlemşim Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye karşı yaptırım kararı alması gerektiğini gösteriyor" dedi.(hürriyetplanet)