Suriye'de yerel ateşkes uzatıldı

Suriye'de yerel ateşkes uzatıldı
Suriye'de yerel ateşkes uzatıldı
Zabadani, Fua ve Kefraya'da varılan iki günlük ateşkesin süresinin uzatıldığı belirtildi.

RADİKAL -  Suriye 'nin Lübnan sınırına yakın Zabadani kasabası ile İdlib vilayetindeki Şii yoğunluklu Fua ve Kefraya köylerinde 12 Ağustos'ta başlayan ateşkesin süresinin 72 saat daha uzatıldığı belirtildi.  İran ve Türkiye 'nin bir ay süren arabuluculuğu sonucu varıldığı belirtilen ateşkes yeni bir uzatma olmaması durumunda Cumartesi sabahı sona erecek. 

72 saatlik bu süre içerisinde Zabadani’deki silahlı grupların beldeyi terk etmesi, Fua ve Kefraya’da kuşatma altında bulunan halka da insani yardım ulaştırılması sağlanacak. Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanlığı danışmanlarından Ahmed Munir, yapılan anlaşmayı Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Zabadani’deki zaferine borçlu olduklarını belirterek “Teröristler, halkanın daraldığını görünce Zabadani, Fua ve Kefraya’da ateşkesi kabul ettiler” dedi.

Suriye'de İran-Türkiye arabuluculuğunda ateşkes

'SONRAKİ ZAFERLERİN ÖNCÜSÜ'

Suriye Tadamun Partisi Genel Sekreteri Selim el-Harat da Zabadani’deki terörist grupların çekilmesi karşılığında Fua ve Kefraya’ya gıda yardımı ulaştırılmasını öngören ateşkesle ilgili olarak “Ateşkes, alınabilecek en iyi karardı. Zabadani savaşı bizim için hayati öneme sahipti. Buradaki zafer daha sonraki zaferlerin öncüsüdür. Zabadani’deki teröristlerin yenilmesinden sonra Doğu Guta’da nihai zaferin yolu açıldı” dedi.

Selim el-Harat, bazı militanların ateşkese rağmen Fua ve Kefraya’ya havan topu saldırıları düzenleyip ateşkesi bozmaya çalıştıklarını; ancak Suriye ordusu, Halk Savunma Güçleri ve Hizbullah’ın ateşkese bağlı kalarak ateşkesin bozulmasına izin vermediklerini söyledi.

Lavrov-Hoca görüşmesinde 'Cenevre' vurgusu

Lavrov'un mırıldanışı sosyal medyayı salladı

Kerry: Çin ve Rusya büyük olasılıkla maillerimi okuyor