Suriye'deki Kürtler'in kavgasına Barzani el koydu

Suriye'deki Kürtler'in kavgasına Barzani el koydu
Suriye'deki Kürtler'in kavgasına Barzani el koydu
Suriye'de, PKK yanlısı 'Demokratik Birlik Partisi' (PYD) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi üyelerini Kuzey Irak'a çağıran Mesut Barzani 'Aranızdaki sorunları çözmeden buradan ayrılmayacaksınız' resti çekti.

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - Kuzey Irak’ın Selahaddin kentinde PKK yanlısı PYD Genel Başkanı ve heyeti ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi Başkan ve heyetini ayrı kabul eden Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Suriye’deki Kürtleri birleştirme konusundaki kararlılığını yineledi.

Görüşmeye katılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi temsilcisi Kawa Aziz, son olarak Suriye’nin Afrin kentinde yaşanan sorunlar nedeniyle Barzani’nin daveti üzerine toplandıklarını belirterek, "Suriye’deki Kürt parti ve oluşumlar arasındaki sorunları çözmek için bir araya geldik. Başkan bize, ’Sizler buradan gitmeyeceksiniz bu sorun çözülene kadar burada kalmamızı istiyorum’ dedi. Bu da Bölge Başkanı’nın bu konudaki kararlılığını açıkça gösteriyor. Suriye’deki Kürt partilerinin arasındaki sorun çözüme kavuşturulmalı, aksi durumda Kürt halkı meşru haklarından yoksun bırakılacaktır" dedi.

Suriye’de Kürtler’in oluşturdukları Kürt Ulusal Konseyine PKK yanlısı olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) yer almazken, PYD’nin Suriye lideri Beşar Esat muhalifi Kürtlere baskı kurduğu ve zaman zaman Konsey’e destek veren Kürtleri kaçırmakla suçlanıyor. (dha)