Suriye'deki oluşuma eyvallah demeyiz

Suriye'deki oluşuma eyvallah demeyiz
Suriye'deki oluşuma eyvallah demeyiz

Programda AB konusuna da değinen Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin in Sizin AB de ne işiniz var sorusuna latife yollu O zaman bizi Şangay a dahil edin cevabını verdiğini aktardı. Fotoğraf: VOLKAN FURUNCU/AA

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan , dün Kanal 24’de katıldığı bir programda Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Basının, Esad’ın Kürtlere bırakarak terk ettiği yerleri “Orda da Kürdistan devleti kuruldu” şeklinde yazdığını söyleyen Erdoğan, “ Türkiye olarak PKK ile PYD’nin ordaki işbirliğine sıcak bakmamız mümkün değil. Çünkü buradaki yapılanma oradaki Kürtlerin bir yapılanması olarak değerlendirilemez. PKK ile PYD’nin bir yapılanmasıdır ki hassas dengelerimiz arasında yer almaktadır. Bu oluşuma eyvallah edecek halimiz yok” dedi. Suriye’nin bölünmesinden yana olmadıklarını yineleyen Erdoğan, “Suriye bir bölünmeye giderse mezhepler çatışmasına gidebilir. Kuzeyde oluşacak yapılanma bir terör yapılanmasıdır” diye konuştu. 

‘Hassasiyetimiz iletilecek’
Suriye’deki muhaliflerin de bu oluşumu desteklemediğini belirten Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kuzey Irak’a gideceğini ve Türkiye’nin hassasiyetlerini ileteceğini söyledi. Erdoğan, Kuzey Suriye’deki teröristlere Kuzey Irak’ta eğitim verildiğinin söylendiğini hatırlatarak buna seyirci kalmayacaklarını belirtti. 

Sıcak takip olabilir
Başbakan, Kuzey Suriye’deki teröristlerden Türkiye’ye taciz olması halinde sıcak takibin gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, “O bir görevdir. Türkiye’nin değişen angajman kuralları içinde bu var. Bu sizin en doğal en tabi hakkınızdır. Nitekim bunu Irak’ta yaptık, halen yapıyoruz” dedi. Amanoslardaki terör faaliyetlerinin ardında Suriye’nin olduğunu söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:“Aynı zamanda Kuzey Irak’taki yapılanmanın Akdeniz’e açılımı noktasında kendilerine göre bir plan da olabilir. Biz buradaki terör yapılanmasını, PKK-PYD yapılanmasına asla sıcak bakmayız. Karşılığını bizden kesinlikle bulacaktır. Suriye halkı bizim kardeşimiz. Ama rejim adeta düşman noktasındadır. Mesela Halep, ciddi manada Türklerin, Arapların, Sünnilerin olduğu bir bölge. Kürtler de Sünni. Bu yapılanma terörle tehdit altına alınırsa tabiki bize düşen de bir görev olacaktır. ”  (RADİKAL)