Suriye'den genel seçim yorumu

Suriye'den genel seçim yorumu
Suriye'den genel seçim yorumu
Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye'deki seçim sonuçlarını değerlendirdi. Mikdad, Şam-Ankara ilişkilerinin iyileşmesini umduğunu söyledi.

RADİKAL – Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, Reuters’a söyleşi verdi. Türkiye ’de Pazar günü yapılan genel seçim sonuçlarını değerlendiren Mikdad, Şam- Ankara ilişkilerinin iyileşmesini umduğunu söyledi.

Suriye’deki gelişmeler hakkında konuşan Mikdad, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin Esad karşıtı silahlı örgütlere yardım ettiğini söyleyerek, örgütlerin ilerlemesinde bu üç ülkenin kilit rol oynadığını öne sürdü. Suriye’nin önceki yıllarda daha fazla baskı altında olduğu günlerden geçtiğini ifade eden Mikdad, “Suriye önceden daha fazla baskı altındaydı. Şam bile doğrudan tehdit altındaydı. Bugünlerde Şam kesinlikle böyle bir tehdit altında değil. Humus güvenli, Hama güvenli, şimdi Kalamun da güvenli” dedi.

'İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi'

İki nedenle iyimser olduklarını belirten Mikdad, “Birincisi Suriye ordusunun gücü ve moralinde yükselme. İkincisi ise müttefiklerimizden aldığımız ve alacağımız güçlü destek. Bu İran, Rusya ya da ana müttefikimiz Hizbullah olabilir. Suriye ordusunun performansının ilerleyen günlerde daha farklı olmasını umut ediyoruz” ifadesini kullandı.

Ruhani: Esad'ı sonuna kadar destekleyeceğiz

Nasrallah: Kalamun'da IŞİD'le savaş başladı

Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı

New York Times: Erdoğan alınganların en alınganı