Suriye'den İsrail'e: Zamanını biz seçeriz

İsrail’in Suriye ’yi cuma ve pazar 2 kez vurması kaygı yaratırken, Cemraya araştırma merkezine yönelik son saldırıyla ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Suriye İnsan Hakları Örgütü Başkanı Rami Abdülrahman, 42 askerin öldüğünü ve onlarcasının kayıp olduğunu öne sürdü. Abdülrahman, “Bölgede 150 kişi görevli ancak saldırı anındaki asker sayısı bilinmiyor” dedi. Suriyeli bir yetkili ise İsrail’in ‘içi boşaltılmış uranyum kovanı kullandığını’ savunup “İran’ın Hizbullah’a yolladığı füzelerin olduğu tesis vuruldu” iddiasını yalanladı: “Saldırının stratejik hedefi yoktu. Hedef ültimatom vermekti. Sıradan bir silah deposu vuruldu. Ocaktaki saldırıdan sonra boşaltılmıştı.” İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mesud Cezayiri de ‘İran silah deposunun hedeflendiğine dair Batı ve İsrail kaynaklı haberleri’ yalandı. Cezayiri, “Şam’ın Tahran’ın askeri yardımına ihtiyacı yok. Bunlar, propaganda ve psikolojik savaş” dedi.

Rusya müdahaleden kaygılı
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Lukaşeviç ise ‘son gelişmeler ışığında Suriye’ye müdahalenin yaklaştığını düşündüklerini belirtti: “ Dünya kamuoyunun müdahaleye hazırlandığını düşündürten işaretler sebebiyle ciddi kaygılıyız.” Suriye’den ise ‘tüm olasılıklara kapı aralandı’ ikazının ardından “İsrail’e verilecek tepkinin zamanını biz seçeriz” çıkışı geldi. Rejime yakın bir kaynak, “Suriye, İsrail saldırganlığına yanıt verecek ama zamanını kendi seçecek. Yanıt hemen gelmeyebilir zira İsrail üst düzey alarmda. Bekleyeceğiz ama yanıt vereceğiz” dedi.

‘Esad’dan misilleme tehdidi’
Bu arada Kuveyt gazetesi El Rai de Suriye lideri Esad’ın ABD’ye Rusya aracılığı ile mektup gönderip ‘İsrail tekrar saldırırsa hemen karşılık verecekleri’ uyarısını ilettiğini yazdı. (ŞAM / AP-RT-REUTERS)