Suriye'den, 'istihbarat şefi tutuklandı' iddialarına fotoğraflı yanıt

Suriye'den, 'istihbarat şefi tutuklandı' iddialarına fotoğraflı yanıt
Suriye'den, 'istihbarat şefi tutuklandı' iddialarına fotoğraflı yanıt
İngiliz Telegraph gazetesi, Suriye İstihbarat Örgütü Başkanı Ali Memlük'ün, "İran etkisinden rahatsız olduğu ve Türk istihbaratıyla ortak hareket edip darbe planladığı gerekçesiyle ev hapsine alındığını" iddia etmişti. Suriye yönetimi bu iddiayı 'çift anlamlı' bir fotoğrafla yanıtladı.

RADİKAL – Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, İngiliz Telegraph gazetesinin ‘İstihbarat Örgütü Başkanı Ali Memlük, Türk istihbaratıyla ortak hareket edip darbe girişimi planlamaktan ev hapsine alındı’ şeklindeki haberine bir fotoğrafla cevap verdi.

Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Aladdin Burucerdi ile yaptığı ve devlet televizyonundan yayınlanan görüşmede, Memlük, Esad’ın tam sağında oturuyordu. Ardından resmi haber ajansı SANA da haberi internet sitesine taşıdı. Ayrıca Suriye’nin resmi sosyal medya hesapları da fotoğrafı paylaştı.

EV HAPSİNDE DEĞİL, ESAD’IN YANINDA

Suriye basını normalde Memlük’ün faaliyetlerine yer vermediği ve fotoğraflarını paylaşmadığı için, söz konusu fotoğrafın Telegraph haberinin ardından her yerde yayılması, ‘ev hapsi iddialarına doğrudan cevap’ olarak yorumlandı.

 

'İRAN ETKİSİNDEN RAHATSIZ’ İDDİASINA DA YANIT OLDU

Bununla birlikte fotoğrafın diğer bir açıdan daha Telegraph’a cevap niteliği taşıdığı değerlendirmeleri yapıldı. Nitekim İngiliz gazete , yine dünkü haberinde İran’ın Suriye’deki artan etkisinin Memlük’ü rahatsız ettiğini yazmıştı. Dolayısıyla Memlük’ün İranlı yetkiliyle yapılan bir görüşmeye en ön sırada refakat ediyor oluşu, bu savın da doğru olmadığı mesajı verdi.

(SANA - Sputnik - BBC - Radikal)