Suriye'den kimyasal silah tehdidi

Suriye'den kimyasal silah tehdidi
Suriye'den kimyasal silah tehdidi
Suriye Dışişleri Bakanlığı, ülkeye dış müdahale olması durumunda kimyasal silah kullanabileceği tehdidinde bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, başkent Şam'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'nin "kimyasal silah kullanma" şartını açıkladı. Makdisi, ülkelerine dış müdahalede bulunulması durumunda kimyasal silahlara başvurabileceklerini söyledi.

Suriye'deki kimyasal silahların ordunun kontrolünde olduğunu belirten Makdisi, söz konusu silahları asla sivillere karşı kullanmayacaklarını belirtti. Makdisi, "Şartlar ne olursa olsun, Suriye, halkına karşı kimyasal silah kullanmayacak" dedi.

Suriye'deki çatışmalar konusunda da bilgi veren Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, başkent Şam'da güvenliği sağlama konusunda önemli gelişmeler elde ettiklerini savundu.

MUHALİFLERE GÖRE REJİM KİMYASALLARI KULLANMAYA BAŞLADI
Suriye Ulusal Konsey Başkanı Abdülbasit Seyda'ya göre ise Esad yönetimi kimyasal silah kullanmaya başladı bile.

Seyda, dün yaptığı açıklamada, "Aldığımız son bilgilere göre Esad yönetimi artık bazı bölgelerde kimyasal silah kullanmaya başlamıştır. Artık BM Güvenlik Konseyi'nin devre dışı bırakılarak Suriye dostları ülkelerinin acilen harekete geçmesini istiyoruz" dedi.

ABD VE İSRAİL "KİMYASAL" PEŞİNDE
ABD ve İsrail, Suriye’deki kimyasal silah depolarıyla ilgili durumu çok yakından takip ediyor. Suriye’de 17 aydır devam eden çatışmaların bir iktidar boşluğuyla sonuçlanması halinde, bu silahların Hizbullah gibi örgütlerin eline geçebileceğinden endişe ediliyor.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail ordusunun Suriye’deki kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesini önlemek amacıyla yapılacak bir operasyon için hazırlıklara başladığını açıkladı. Kanal 10 televizyonuna dün akşam bir röportaj veren Barak, “Orduya başta istihbarat alanında olmak üzere gereken her konuda hazırlıkların yapılması emrini verdim. Böylece bir operasyon yapıp yapmamayı değerlendirme şansına sahip olacağız” dedi.