Suriye'den Patriot tepkisi: Yeni bir provokasyon

Suriye Türkiye'nin sınıra Patriot yerleştirme hamlesini 'provokasyon' olarak nitelerken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Türkiye'nin tavrını Çehov piyeslerine benzetti.

Suriye, Türkiye ’nin NATO’ya Patriot füzelerinin sınıra yerleştirilmesi için yaptığı başvuruyu ‘yeni bir provokasyon’ olarak niteledi. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, bu adımın kamuoyunda Suriye’den bir tehdit olduğu algısı yaratma amacı taşıdğını ifade etti. AKP hükümetinin Suriye sınırına asker yığdığını ve Türkiye topraklarını Suriyeli ve Suriye dışından teröristlerin eğitimi ve silahlandırılması için açtığını söyleyen yetkili, sınırdaki askerileşmenin tek sorumlusunun iki ülke halklarının çıkarlarını hiçe sayan Erdoğan hükümeti olduğunu savundu. Türkiye halkıyla iyi ilişkilere sahip olmayı arzuladıklarını ifade eden yetkili, “Suriye Türkiye topraklarının egemenliğine saygı duyduğunu ve tansiyonun yükselmesi içişn hiçbir neden bulunmadığını Türk halkına ilan eder” dedi.

RUSYA DA RAHATSIZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün düzenlediği basın toplantısında Patriot talebini şu sözlerle eleştirdi: “Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlayışla karşılıyoruz. Ancak Türkiye-Suriye sınırına Patriot bataryaları yerleştirilmesi fikri, ünlü Rus yazar Çehov’un piyeslerinde duvarda asılı silaha benziyor. Yalnız buraya konacak bu silahlar tiyatro sahnesinden farklı olarak, bölgedeki güvenliği tehdit edici ve gerilimi arttırıcı özellik taşıyor. Ne kadar çok silah olursa, kullanılma olasılığı o kadar yükselir.” Konuyla ilgili olarak NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’den görüşme talebi geldiğini de kaydeden Lavrov, “Büyük olasılıkla NATO’nun Türkiye ile ilgili tutumunu netleştirmek istiyor. Ben, tabbi ki dinleyeceğim” dedi.
TRT Haber televizyonunun aktardığına göre Rasmussen, Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzelerinin savunma amaçlı olduğunu vurgulayarak Rusya’nın eleştirilerine yanıt verdi. {RADİKAL/DIŞ HABERLER }