Suriye'den saldırıyla ilgili ilk açıklama

Suriye'den saldırıyla ilgili ilk açıklama
Suriye'den saldırıyla ilgili ilk açıklama
Suriye'den Türkiye'nin Akçakale ilçesine atılan, 5 kişinin öldüğü topçu ateşiyle ilgili Suriye Enformasyon Bakanı Ümran El-Zuabi devlet televizyonuna açıklamada bulundu.

Ahmet Haşim MUHTAROĞLU

IRAK - Bakan El Zubai Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine düşen top mermisi olayı ile ilgili olarak Suriyeli yetkililerin Türk topraklarını hedef alan ateşin kaynağını araştırdıklarını ve bu olayın ciddi şekilde incelendiğini söyledi.

Suriye olarak komşu ülkelerle iyi komşuluk ilişkileri içinde olmayı ve komşularına saygı duymak istediğini belirten Bakan El-Zuabi, kardeş ve dost Türk halkına başsağlığı diledi.

Bakan El-Zuabi açıklamasının devamında Türkiye ile çok uzun bir sınırlanın olduğunu, teröristlerin sınırdan ülkelerine sızmalarını ve kaçak silah geçtiğini önlemelerini istedi.

El-Zuabi Türk tarafına seslenerek, bu tür sınır kazalarında devletlerin akıllıca, rasyonelce ve sorumluca hareket etmesi gerektiğini özellikle silahlı terör gruplarının bölgedeki varlığının ciddiyete alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakan El-Zuabi ayrıca terör gruplarının sadece Suriye’nin milli güvenliğini değil, tüm bölge ülkelerin güvenliğini hedef aldığını sözlerine ekledi. Bakan El Zuabi Suriye’nin milli güvenliğini bozmak isteyen terör gruplarının olduğunu, o yüzden Suriye’nin milli egemenliğine tüm tarafların saygı duymasını istedi. (dha)