Suriye'den savaş tatbikatı

Suriye'den savaş tatbikatı
Suriye'den savaş tatbikatı
Suriye, 'pratik savaş eğitim planı kapsamında' birkaç gün sürecek askeri tatbikatlarına başladığını açıkladı.

Radikal.com.tr - Türk savaş jetini düşürdükten sonra Beşar Esad’ın yaptığı ‘her açıdan tam bir savaş halindeyiz’ açıklaması Suriye’de pratiğe dönüşüyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, kara, deniz ve hava kuvvetlerinin katılımıyla geniş çaplı bir tatbikat başlatıldığını bildirerek ‘Suriye savaşa kabiliyetini ve olası bir kara, deniz ve hava saldırısı karşısında gücünü denemeyi hedefliyor’ açıklaması yaptı.Türkiye’nin, düşen uçağın füzeyle vurulduğu açıklamasının ardından başlayan polemik, tatbikatla daha da alevleneceğe benziyor. Zira Suriye tatbikatta ‘deniz ve sahil füzeleri, deniz helikopterleri ve füze teknelerini’ deneyeceğini açıkladı. SANA’nın haberine göre amaç olası bir deniz saldırısına karşı manevra gücünü sınamak.

SANA, bugün başlayan tatbikatın ilk bölümünü “Gerçek savaş koşullarında yapılan askeri tatbikata katılan deniz kuvvetleri birliklerinin saldırıya karşı koymada sergilediği yüksek performans ve düşman hedefleri yüksek bir dikkatle vurması kahraman ordumuzun sahip olduğu yetenek ve verimliliği, modern ve gelişmiş silahları kullanabilme gücünü ortaya koydu.” sözleriyle duyurdu.