Suriye'den Türkiye'nin IŞİD operasyonları hakkında ilk açıklama

Suriye'den Türkiye'nin IŞİD operasyonları hakkında ilk açıklama
Suriye'den Türkiye'nin IŞİD operasyonları hakkında ilk açıklama
Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyon başlatmasının ardından Şam rejiminden ilk açıklama geldi.

RADİKAL – Türkiye ’nin Suriye’de IŞİD’e yönelik operasyon başlatmasına Esad rejiminden ilk tepki geldi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şam rejiminin Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesine şüpheli yaklaştığı vurgulandı.

AFP’nin Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığı habere göre, Şam’ın Birlemiş Milletler’e gönderdiği mektupta, “Geç olması, hiç olmamasından iyidir, ancak Türkiye’nin IŞİD, Nusra Cephesi ve El Kaide bağlantılı terörist gruplarla mücadele isteği gerçek midir?” ifadesi kullanıldı. Mektupta, “Ya da Türkiye, belki başka içsel sebeplerle Irak ve Suriye’deki Kürtleri mi vurmayı hedefliyor?” sorusuna da yer verildi.

İran'dan çarpıcı Türkiye-IŞİD analizi

Mektupta, “Suriye’de dökülen kandan Türkiye’nin doğrudan sorumlu olduğu” vurgulandı ve Ankara “terörist gruplara destek vermekle” suçlandı. Suriye’nin, “Türkiye rejiminin kendisini, kendini savunan bir kurban olarak gösterme girişimini reddettiği” belirtilen mektupta, “Suriye yıllar boyunca terörizmin milleti, dini veya sınırları olmadığını söyledi ve terörizmin destekçilerini, bunun onlara geri geleceği yönünde uyardı. Ne yazık ki, son zamanlarda terörizmin destekçilerine geri dönmeye başladığına şahit olmaya başladık” denildi.

Cockburn: Kürtlerle çatışma IŞİD'in menfaatine olabilir

FT: NATO toplantısında Türkiye'den 'PKK operasyonlarını sınırlaması' istendi

Esad: Hiçbir zaman köle olmayacağız