Suriyeli Bakan Ali Haydar: Şah Fırat operasyonu savaş nedeni olabilir

Suriyeli Bakan Ali Haydar: Şah Fırat operasyonu savaş nedeni olabilir
Suriyeli Bakan Ali Haydar: Şah Fırat operasyonu savaş nedeni olabilir
Türkiye'nin, Suriye topraklarındaki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndaki personeli askeri bir operasyonla tahliye etmesinin ardından Suriyeli yetkililerin tepkileri devam ediyor.

RADİKAL – Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, Süleyman Şah Türbesi'ne düzenlenen Şah Fırat operasyonunun "savaş nedeni" olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Irak’taki bölgesel Kürdistan yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw internet sitesine konuşan Haydar, Suriye’nin Türkiye ’ye doğrudan değil, ‘stratejik’ bir cevap vereceğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin Suriye topraklarına müdahalesi gerçek yüzlerini ve Suriye’ye yönelik düşmanca amaçlarını ortaya koydu.”

Şah Fırat operasyonunu “savaş nedeni” olarak nitelendiren Haydar, “Suriye’de iç savaş ve kriz patlak verdiğinde Türkiye, isyancılara ve teröristlere sınırlarını açarak ve onları eğitip silah sağlayarak savaşa düpedüz destek verdi. Türkiye, topraklarını Suriye’ye saldırı düzenlemek için kullandı” iddiasında bulundu.

Ankara‘yı IŞİD militanlarına destek vermekle suçlayan Haydar sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye IŞİD’e yardımdaki rolünü herkese gösterdi ve bugün görüyoruz ki IŞİD sadece Suriye değil tüm dünya için bir tehdit.”

Suriye hükümeti ilk açıklamasında operasyonu ‘alenen saldırganlık’ olarak nitelendirmiş, “Sonuçlarından Ankara‘yı sorumlu tutacağız” ifadesini kullanmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/129931812993184

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suriyenin eksikligi - user829342

  Hala akillari baslarinda degil. Hakli veya haksiz Turkiye bir oprasyon yapmis. Suriye dunya politik konjenkturunu gormekte zorluk cekiyor. Ruslari veya Cinlileri bir lider olarak kabullenirken Turkiyeyi bir rakip olarak goruyor ve bununda gereklerini yapiyor. Islam dunyasinin genel bir sorunu. Suriye bu tavira son verip Turkiye ile isbirligine gitmesi gerekir. 4 yildir olanlara karsi hala ayni politikalari uygulamasi, Suriyenin kavramada bir eksikligi sorunu oldugunu gosteriyor.

  İŞİD'İN GİZLİ ANCAK ALEENİ MÜTTEJİKİ OLMAKTAN ÇIKMALIYIZ. - m.rozbilen

  Kendimizi Suriye'nin yerine koyup acaba bu bana yapılsa ne yapardım diye sorgulamadıkça Suriye'li Bakan'ın gerekçesi ve isyanı haklı olur. Bir ülkeyi(Suriye) mahvedecek, taş üstünde taş bırakmayacak bir tahribata uğramasına yönelik düşmanca tutum kabul edilemez. IŞİD gibi cihatçı acımasız terör örgütleri desteklenerekj, eğitilerek, silah ve mühimmat ile insan kaynağı da temin edilerek bir ülke ancak bu kadar bitirilir. Suriye'lilerin, tabi başta arapların gelecekteki gazabından ya da intikamından nasıl korunacağız? Nerden bakılırsa bakılsın tutar tarafımız yok. Bana göre şiddetli bir terör belası ile tanışmamız yakındır.

  Kafamdaki Soru İşareti - Hayal Denizi03

  Bazen insanın sezgileri kulağına önemli şeyler fısıldıyor. Fısıldananları günlük yaşananlarla birleştirdiğiniz zaman fısıltıların vehim olmadığını hissedebiliyorsunuz. Birzamanların Vezir-i Azamı/ günün Taçsız Sultan'ı ne zaman ağzını açsa İsrail'e çatar -Filistin'e arka çıkar görünürdü. O günden bu güne içimdeki ses bana söylemler hepsi yalan, medyaya yönelik. İşin için de bir bit yeniği var diye fısıldadı durdu. Türkiye'nin Suriye ile ne alıp veremediği var? Komşu bir devletin reji Türkiye'yi neden müdahale edecek kadar ilgilendirsin diye hep kendime sordum. Şimdi taşlar yerine daha kolay oturuyor. "CHP'li Erdoğdu: AKP, İsrail?in dostluğunu kazanmak için lobilere 65 milyon dolar aktardı" iddiasını ön yargısız okuyun. Ateş olmayan yerden çıkmaz atasözü bizim. Bir Vekil Basın toplantısı ile ortaya rakam vererek bir iddia koyuyorsa mutlaka belgeelri elindedir. içine Türkiye'nin, Suriye topraklarındaki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndaki personeli askeri bir operasyonla tahliye etmesinin ardından Suriyeli yetkililerin tepkileri devam ediyor.Şimdi resmin parçalarını birleştirin, Alaaddin Çakıcının Seçim öncesi Kandıra Ceza evinden yazdığı mektubu İnternet'ten indirin ve okuyun. Düğümü çözün! Türkiye'yi yöneten Sultan Musa'nın oğlu demek için kahin olmak mı lazım. Zaten Musa'nın oğlu diye kitap yazılmadı mı? İşte işin püf noktası burada. Suriye İsrail'in esenliği için etkisizleştiriliyor.Bölgede ABD'ye uydu devlet olarak Kürt devleti kurulmaya çalışılıyor.

  adamlardaki pişkinliğe bak. - user650473

  türkiyeye karşı 15 yıl pkkyı besleyen, binlerce vatandaşın ölümünden direk sorumlu olan ülke değil de sanki isviçre bakanı.