Suriyeli Kürtlerin 'birlik' fotoğrafında ilginç ayrıntı

Suriyeli Kürtlerin 'birlik' fotoğrafında ilginç ayrıntı
Suriyeli Kürtlerin 'birlik' fotoğrafında ilginç ayrıntı

Geçen ay Barzani ile görüşmeye giderken kaçırılan Suriye Özgürlük Partisi lideri Mistefa Cuma(solda) ve kendisini kaçırttığı iddia edilen PYD nin lideri Salih Müslim(sağda), birlik fotoğrafından Barzani nin arkasında yan yana durdu

Suriyeli Kürtlerin 'birlik' fotoğrafında kaçırtan ve kaçırılan liderler yan yana geldiler

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - Suriyeli Kürt liderleri Kuzey Irak’a çağırarak aralarındaki sorunları çözüp birlikte hareket etmeleri için 7 maddelik bir anlaşma imzalatan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, liderlerle çektirdiği birlik fotoğrafında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Suriye’de PKK yanlısı olarak bilinen Demokrat Birlik Partisi (PYD) tarafından, geçen ay Barzani ile görüşmeye giderken kaçırılan Suriye Özgürlük Partisi lideri Mistefa Cuma ve kendisini kaçırttığı iddia edilen PYD’nin lideri Salih Müslim, birlik fotoğrafından Barzani’nin arkasında yan yana durdu.

Suriye’de PKK yanlısı olarak bilinen Demokrat Birlik Partisi (PYD) ile diğer Kürt partilerin oluşturduğu Kürt Ulusal Konseyi arasında yaşanan sorunlar üzerine onları Erbil’e çağıran Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı Mesut Barzani, 4 gün süren görüşmelerden sonra Suriye’deki Kürtlerin birlikteliğini sağlayarak onlara 7 maddelik bir anlaşma imzalattı. Suriye’de yaşanan sorunlar karşısında birlikte hareket etme kararı alan Suriyeli Kürt liderler daha sonra Barzani ile birlik fotoğrafı çektirdi. Barzani’nin önde yer aldığı Suriyeli Kürtlerin birlik fotoğrafında en dikkat çeken ayrıntı ise PYD lideri Salih Müslim ile Özgürlük Partisi Genel Sekreteri Mistefa Cuma’nın yan yana durması oldu.
Mustafa Cuma 10 Haziran’da Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmek için Kuzey Irak’a giderken PYD’liler tarafından kaçırılıp 2 gün alıkonuldu. Barzani’nin girişimleri sonucu Cuma, PKK yanlısı olarak bilinen PYD tarafından serbest bırakıldı.

Suriyeli Kürtlerin birlik fotoğrafında PYD lideri Müslim ile Özgürlük Partisi Genel Sekreteri Cuma’nın Barzani’nin arkasında yan yana olması, ’Kaçırtan ile kaçırılan yan yana’ yorumlarına neden oldu. PYD Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Esad rejimine karşı yapılan eylemleri engellemekle suçlanıp, Esad karşıtı muhalif Kürtleri kaçırıp sorgulamakla suçlanıyordu.(dha)