Suriyeli muhalifler Antalya'da toplanmış

Suriyeli muhalifler Antalya'da toplanmış
Suriyeli muhalifler Antalya'da toplanmış
Suriyeli muhaliflerin Antalya'daki lüks bir otelde Batılı ülkelerden güvenlik yetkilileriyle toplantı yaptıkları ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) ismi açıklanmayan bir yetkili, geçen ay Katar'da düzenlenen konferansa benzer bir toplantının geçen hafta Çarşambadan itibaren Antalya'da yapıldığını açıkladı. Hürriyet'in haberine göre ÖSO yetkilisi, Suriye'nin tüm bölgelerinden gelen 550 isyancı komutan ve temsilci ile ABD , İngiltere, Fransa, Körfez ülkeleri ve Ürdün'den istihbarat yetkililerinin katıldığı görüşmelerde, Tuğgeneral Selim İdris'in genelkurmay başkanı seçildiğini söyledi. Esad'ın ordusundan Temmuz ayında ayrılan, Humus doğumlu İdris, "karizmatik ve ılımlı" bir subay olarak tanımlanıyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER AĞIRLIĞI


Reuters de, Antalya'daki toplantılarda seçilen Yüksek Askeri Konsey'in çoğu Müslüman Kardeşler ve Selefi bağlantılı 30 isimden oluştuğunu bildirdi. Toplantıya katılan delegeler, ÖSO komutanları Albay Riyad el Esad ve General Mustafa Şeyh gibi üst düzey muhalif isimlere bu konsey içinde yer verilmediğini söyledi. Otuz üyeden 20'sinin sivil, 10'unun ise subay olduğu ifade edildi. Listenin Türkiye ve Katar'ın istekleri doğrultusunda şekillendiği iddia edildi.