Suriyeli muhalifler rejimle müzakere için komisyon kuruyor

Suriyeli muhalifler rejimle müzakere için komisyon kuruyor
Suriyeli muhalifler rejimle müzakere için komisyon kuruyor
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki bir araya gelen Suriyeli muhalifler rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaştı.

RADİKAL - Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Riyad'da rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaştı.

Suriyeli muhalifler tarafından yayımlanan sonuç bildirgesinde, merkezi Riyad'da olacak komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirleyeceği ifade edildi.

Devlet kurumlarının korunması, yeni güvenlik ve askeri birimlerin yapılandırılması ve terörle mücadele edilmesi gerektiği kaydedilen bildiride, katılımcıların, Suriye topraklarının birliği, sivil devlet, Suriye halkının tüm kesimlerini temsil eden çoğulcu sistem yoluyla demokrasi, dini, ırkı ve mezhebi ayrıma göre kimsenin dışlanmaması, eşitlik, hesap sorabilirlik, kanunların herkese uygulanması ve insan hakları gibi ilkelere vurgu yaptığı belirtildi.

'ÜLKE YABANCI SAVAŞÇILARDAN ARINDIRILMALI'

Rejim ve mezhepçi terörle mücadele edilmesi gerektiği aktarılan bildiride, "Suriye'de şeffaf seçimlerin yapılması ile halkın hür iradesiyle seçimlere katılması, ülkenin halkı öldüren yabancı savaşçılardan arındırılması, yabancı milis ve dış güçlerin de ülkeyi terk etmesi veya kovulması, geçiş döneminin başlamasıyla Esed ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerekiyor" ifadesine yer verildi.

Suriye'deki krizin çözümünün, uluslararası toplumun garantörlüğünde siyasi bir çözüm olması gerektiği vurgulanan bildiride, "Suriye'deki geçiş süreci, ulusal egemenlik ihlal edilmeyecek şekilde uluslararası toplumun verdiği destekle Suriyelilerin sorumluluğundadır" görüşüne yer verildi.

"Esed ve rejimin içinde olmadığı bir siyasi yapının kurulması gerekir" ifadesi kullanılan bildiride, ayrıca şunlar kaydedildi:

"Geçiş sürecinde rejimle müzakere için yeni bir heyetin kurulması, rejimin tüm tutukluları serbest bırakması ve idamları durdurması, kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın ulaşması ve kuşatmanın kaldırılması, yerlerinden olanların geri dönmesi ve rejimin halkı zorla göç ettirmemesi, sivil yerleşim yerlerine varil bombası atılmasının durdurulması ve Cenevre 1 hükümlerinin uygulanması gerekiyor."

Ülkede taraflar arasında ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulanan bildiride, geçiş hükümeti için yeni kurumların kurulması gerektiğine de işaret edildi.
AA