Suriyeli muhaliflere Kürt lider

Suriyeli muhaliflere Kürt lider
Suriyeli muhaliflere Kürt lider

Abdel Basset Sayda (ortada)

Esad rejimine karşı mücadelesini sürdüren isyancıların temsilcisi Suriye Ulusal Konseyi, Kürt aktivist Abdel Basset Sayda'yı yeni liderleri olarak belirledi.

Konsey’den yapılan kısa açıklamada, “Sayda, Dr. Burhan Galyun’un ardından Suriye Ulusal Konseyi’nin yeni lideri seçilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Akademik eğitimini Paris’te tamamlamış olan Galyun, muhalefette yaşanan bölünmelerin önüne geçemediği ve konseyin güvenilirliğine zarar verdiği gerekçesiyle maruz kaldığı baskılar sonucu geçtiğimiz ay görevini terk etmişti.

Muhalifler, Galyun’u, Yerel Koordinasyon Komiteleri’nin faaliyetlerini görmezden gelmekle de eleştirmişti. Bu komiteler, Suriye’nin dört bir yanındaki Esad karşıtı protesto gösterilerini tetiklerken, Müslüman Kardeşler örgütüne ülkede nüfuz kazandırmıştı.

Yaklaşık 20 yıldır İsveç ’te sürgünde yaşayan Sayda, Suriye Ulusak Konseyi içindeki farklılıkları ortadan kaldırabilecek bir isim olarak kabul görüyor. Aynı zamanda, Sayda’nın çok sayıda etnik grup ve mezheple yakınlaşabileceği düşünülüyor.