Suriyeli mülteciler bisikletle Norveç'e geçti

Suriyeli mülteciler bisikletle Norveç'e geçti
Suriyeli mülteciler bisikletle Norveç'e geçti
Suriyeli mülteciler Avrupa ülkelerine geçmenin kolay yolunu buldu.Rusya ile Norveç arasında bisikletle geçiş yapmanın serbest olduğu kuzey sınırından 100 kadar Suriyeli geçiş yaptı.

Tüm Avrupa , kaçak yollarla kuzey ülkelerine ulaşmaya çalışan mültecilerin yarattığı krizle boğuşurken, bazı Suriyeliler Norveç'e gitmenin kolay yolunu buldu. Rusya ile Norveç arasında bisikletle geçiş yapmanın serbest olduğu kuzey sınırından 100 kadar Suriyeli geçiş yaptı.Rus resmi yayın organı Sputnik'in haberine göre; geçtiğimiz hafta yaşanan olay Rusya'nın kuzeyde Norveç sınırına en yakın kenti Murmansk'tan sadece iki saatlik mesafede olan Storskog sınır kapısında gerçekleşti. Rusya ve Norveç arasındaki sınır anlaşması bir kişinin sınırı yürüyerek geçmesini ya da başka birinin aracıyla gerekli belgelere sahip olmadan geçiş yapmasını engelliyor. Ancak anlaşmada bulunan yasal boşluk nedeniyle sınırı bisikletle geçerken belge sorulmuyor.


KRİZ BÜYÜYOR, AB OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Sınır kapısında görev yapan Norveçli bir yetkili son dönemde bu yöntemi kullanarak sınırı geçen mültecilere rastladıklarını belirtiyor. Rusya sınırındaki Kirkenes kentinden yerel polis müdürü Hans Möllebakken bu sene Rusya üzerinden geçiş yapan mültecilerin sayısının 133 olduğunu açıkladı.Möllebakken, mültecilere sınırı geçmelerinde yardımcı olan birkaç sürücünün tutuklandığını açıkladı.