Suriyeli örgütler ilk kez Esad'la barışı tartışıyor

Suriyeli örgütler ilk kez Esad'la barışı tartışıyor
Suriyeli örgütler ilk kez Esad'la barışı tartışıyor
Suriye'deki Esad karşıtı örgütler hükümetle barışı tartışmak üzere bir araya geliyor.

RADİKAL - Suriyeli Esad karşıtı örgütler bugün Suudi Arabistan hükümetince organize edilecek bir konferansta bir araya gelecek. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılacak olan konferansta, dört buçuk yıldır ilk kez, Devlet Başkanı Beşşar Esad'la barış müzakereleri yapılması halinde, nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği tartışılacak.

Riyad'daki konferansa, Türkiye ve ABD tarafından da desteklenen Özgür Suriye Ordusu ile Suudi Arabistan'ın da destek verdiği İslam Ordusu ve Ahrar'uş Şam gibi bazı gruplar da davet edildi. İslam Ordusu komutanı Zehran Alluş'unsa, güçlerinin, başkent Şam'dan ayrılmasını sağlayacak bir bölgenin kontrolünü kaybetmesi nedeniyle Suudi Arabistan'a gidemeyeceği bildiriliyor.

Johnson: Putin ve Esad'la birlikte çalışmalıyız

Ahrar'uş Şam yetkililerinin Riyad'a gidip gitmeyecekleri de belirsiz. IŞİD ve El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi dışlanırken, Suriyeli Kürtlere davet gönderilmedi. Kürtler, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak kendi konferanslarını düzenliyor.

Barzani'den Musul'daki Türk askeri için açıklama

HEDEF ORTAK DELEGASYON

Lübnan'daki BBC muhabiri Jim Muir, konferansın temel hedefinin, ilerde Viyana görüşmelerinde Suriye hükümeti ile birlikte aynı masaya oturacak ortak bir delegasyon oluşturulması olduğunu aktardı. Jim Muir'e göre 1 Ocak'a kadar delegasyonun oluşturulması hedeflense de bu hiç de kolay bir hedef değil.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD'yle birlikte IŞİD'e karşı ortak karar tasarısı hazırlıyoruz

Muir, muhaliflerin ve onları destekleyen ülkelerin Beşşar Esad ve yakın çevresinin Suriye'de bir geçiş sürecinin parçası olmamasında ısrar ettiğini ancak ilk aşamada bunun gerçekleşmeyeceğinin açık olduğunu belirtiyor.

Jim Muir'e göre örgütler bu aşamada, isteklerinin en azından geçiş sürecinin "bir aşamasında" yerine getirileceği konusunda teminat almaya çalışacak. (BBC Türkçe) 

Türkiye Birleşmiş Milletler'de tartışılacak