Suriyeli örgütlerden Riyad'da ortak bildiri

Suriyeli örgütlerden Riyad'da ortak bildiri
Suriyeli örgütlerden Riyad'da ortak bildiri
Riyad'da toplanan Esad karşıtı Suriyeli örgütler ortak bir bildiri yayınladı.

RADİKAL - Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan Suriyeli Esad karşıtı grupların temsilcileri ortak bir bildiri yayınladı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geçiş sürecinden önce görevi bırakması taleplerini yineleyen örgütler, BM denetiminde bir ateşkese de sıcak bakıyor. Örgütler, hükümetle müzakere masasına oturacak heyet konusunda da uzlaştı. Müzakerelerden çekildiğini açıklayan cihatçı örgüt Ahrar-uş Şam'ın da bildiride imzası görüldü.

8 Aralık'ta Riyad'da toplanan çok sayıda Suriyeli örgüt, hükümetle müzakereler için yeni bir mekanizma geliştirdi. Farklı siyasi ve askeri gruplar bir Yüksek Komite çatısı altında toplanacak. Komite 32 kişiden oluşacak, üçte biri silahlı grupları temsil edecek. Bunlardan 9’u SMDK, 5'i Suriye hükümetinin muhalefet olarak kabul ettiği Koordinasyon Komitesi, 10’u silahlı gruplar tarafından atanacak. Kalan 8 kişi ise bağımsızlardan olacak. Örgütlerin sözcüsü ve genel sekreteri de olacak.

18 Aralık'ta New York'ta düzenlenecek Suriye konferansı öncesi toplanan gruplar, hükümetle müzakere masasına oturacak heyeti de belirtti. Heyetin 15 kişiden oluşması kararlaştırıldı.

KESİN TARİH VERİLMEDİ

Örgütlerin temsilcileri, konferansın ardından ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride Esad ve kurmaylarının geçiş sürecinden önce mutlaka görevi bırakması gerektiği ifade edildi. Temsilciler ayrıca "herkesi kapsayıcı, demokratik bir sivil devlet" kurulmasını istiyor. Ayrıca mevcut devlet kurumlarının varlıklarını sürdürmesi kararlaştırıldı.

Gruplar, Birleşmiş Milletler denetiminde bir ateşkes fikrine de sıcak bakıyor. Ayrıca Esad'ın geçiş süreci öncesi görevi bırakması istense de kesin bir tarih verilmedi. 

PYD DAVET EDİLMEDİ

Suudi Arabistan'ın çabalarıyla bir araya gelen Suriyeli örgütler arasında, en geniş çatı örgütü SMDK (Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu), Suriye’nin içinde faaliyet gösteren ve hükümetin kabul ettiği Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Heyeti de yer alıyor. Toplantılara sahadaki silahlı gruplar da katıldı.

Bunların arasında, İdlib ve Hama’da savaşan Ahrar-uş Şam, Şam’ın kırsalındaki Ceyş'ul İslam ve Halep bölgesinde bulunan Cephe Şamiye. Nusra Cephesi ve PYD ise toplantılara davet edilmedi.

AHRAR'UŞ ŞAM ÇEKİLDİ

Ahrar'uş Şam, Perşembe günü konferanstan çekildiğini açıkladı. Grup yazılı açıklamasında, konferansta en kritik rollerin SMDK ve diğer gruplara verildiğini ve bu grupların Esad destekçileri olduğunu savundu. Rusya’nın müzakere etmek istemediği gruplardan birisi olan Ahrar'uş Şam, konferansı organize edenlerin Suriye halkının Müslüman kimliğine vurgu yapmasını da beklediklerini söyledi.

Grup, “Biz konferanstan çekilirken diğer mücahitlere de dinlerinin, uluslarının ve halklarının tarafını seçmeleri çağrısı yapıyoruz. Onların hedeflerine ulaşabilmeleri için yaptığımız fedakârlıkları da göz önünde bulundurmalılar” dedi.

BİLDİRİDE İMZALARI VAR

Reuters ajansı muhabiri, grubun konferanstan çekildiğini açıklamasına rağmen bildiride imzalarının bulunduğunu ifade etti. Gruptan ikinci bir açıklama gelmedi.

Viyana görüşmelerinde varılan anlaşmada Suriye'de siyasi geçiş sürecinin 1 Ocak 2016'dan itibaren başlayacağı konusunda uzlaşılmıştı. 6 aylık geçiş süreci sonrasında 18 ay içerisinde Suriye'de demokratik seçimlerin yapılması öngörülmüştü.