Suriyeli sığınmacıların sayısı 3 milyonu aştı

Suriyeli sığınmacıların sayısı 3 milyonu aştı
Suriyeli sığınmacıların sayısı 3 milyonu aştı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Suriyelilerin yaklaşık yarısının evlerini terk etmek zorunda bırakıldığını, her sekiz Suriyeli'den birinin ülke dışına kaçtığını bildirdi

Birleşmiş Milletler (BM), ülke dışına çıkmak zorunda kalan Suriyeli sığınmacıların sayısının üç milyonu aştığını bildirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) yazılı açıklamasında, Suriye 'de koşulların giderek ürkütücü bir hal aldığı, insanların kuşatma altında açlık çektiği ve sivillerin ayrım gözetilmeksizin hedef seçilerek öldürüldüğü ifade edildi.

Suriyelilerin yaklaşık yarısının evlerini terk etmek zorunda bırakıldığına işaret edilen açıklamada, her sekiz Suriyeliden birinin yani üç milyon kişinin ülke dışına kaçtığı bildirildi. Suriye içinde de yaklaşık 6,5 milyon kişinin yerinden edildiği kaydedilen açıklamada, bunların yarısından fazlasının çocuk olduğuna dikkati çekildi.

SIĞINMACILARDAN RÜŞVET ALINIYOR

Sığınmacıların başka ülkelere geçişleri sırasında endişe verici bazı durumlar da yaşandığı belirtilen açıklamada, silahlı kişilerin kurdukları kontrol noktalarında sığınmacılardan rüşvet istendiği ifade edildi. Lübnan'da 1,14 milyon, Türkiye 'de 815 bin ve Ürdün'de 608 bin Suriyeli sığınmacı bulunduğu bildirilen açıklamada, hükümetlerin ise 100 binlerce Suriyelinin kendi imkanlarıyla ülkelerinde kaldığını belirttiği kaydedildi.

Bu durumun Suriye'ye komşu ülkelerin ekonomileri, altyapıları ve kaynakları üzerinde büyük baskı oluşturduğu ifade edilen açıklamada, yeni yapılan bir araştırmaya göre, beş sığınmacıdan dördünün kamplar dışında, şehirlerde ve kasabalarda yaşadığı, sığınmacıların yüzde 38'inin standartların altındaki barınma yerlerinde kaldığı bildirildi.

EN YÜKSEK SIĞINMACI SAYISI

Suriyelilerin şu ana kadar BMMYK'nın ilgilendiği en yüksek sığınmacı sayısını oluşturduğu vurgulanan açıklamada, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in sözlerine de yer verildi. Guterres, "Suriye krizine verilen karşılık çok cömertçe fakat acı gerçek şu ki gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalıyor" dedi.

BMMYK'nın El Kaim'deki El Ubeyd sığınmacı kampında mahsur kalan yüzlerce sığınmacının durumundan endişe duyduğu da belirtilen açıklamada, BM yetkililerinin ve uluslararası yardım örgütlerinin bu bölgeyi terk etmek zorunda bırakıldıkları kaydedildi. (AA)

Suriye'de iç savaş bilançosu: 191 bin 369 ölü