Suriyeli silahlı örgütler İstanbul'da gizlice buluştu

Suriyeli silahlı örgütler İstanbul'da gizlice buluştu
Suriyeli silahlı örgütler İstanbul'da gizlice buluştu
Rus jetlerinin Suriye topraklarında ilk bombardımanını yaptığı saatlerde, Şam yönetimine karşı savaşan silahlı örgütler İstanbul'da gizlice buluştu. Dünyanın Esad'ı tartıştığı bir dönemde Suriyeli örgütler, militanları ve siyasileri tek safta birleştirmek istiyor.

RADİKAL - Ahrar'uş Şam, Ceyşu'l İslam, Sukur El Şam, Ceyşu'l Mücahidin, Sultan Murat Tugayı, Özgür Suriye Ordusu unsurları... El Nusra hariç, Suriye'deki silahlı örgütler İstanbul ’da gizlice bir araya geldi. İki gün süren toplantıda Esad karşıtı silahlı örgütler ülkenin geleceği için uluslararası platformda gerçekleşen görüşmeler ve Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın planına karşı nasıl bir tavır belirlemeleri gerektiğini tartıştı.

Al Jazeera'den Can Hasasu'nun haberine göre, güvenlik gerekçesi ile gizli tutulup, basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantı ile ilgili olarak isminin açıklanmasını istemeyen Halep ve kırsalında faaliyet gösteren bir grubun temsilcisi, toplantıya katılan herkesin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın dahil olduğu bir çözüme karşı olduğunu belirtti. Temsilci, Mistura planının artıları ve eksileri ile değerlendirildiğini, silahlı örgütlerin plana sıcak bakmadığını söyledi.

Putin: Sıranın Rusya'ya gelmesini bekleyemeyiz

'BATI ÜLKELERİNE GÜVENİMİZİ YİTİRDİK'

Başkent Şam ve orta Suriye’de etkili olan bir diğer silahlı grubun temsilcisi de aynı görüşü doğrular nitelikte konuşsa da “Sadece BM’ye ve planlarına değil, tüm Batı ülkelerine güvenimizi yitirdik. Geçmiş deneyimler bizi bu noktaya getirdi. Gene bu deneyimler sayesinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini de öğrenmiş bulunuyoruz. Güçlü olmak için yalnızca savaşan Suriyelilerin birleşmesi yetmez. Yurt dışında siyasi mücadele veren muhaliflerle de birlikte hareket etmeliyiz. Bu toplantıların temel hedefi de bu” dedi.

Rusya Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdi

BUGÜN SMDK'YLA GÖRÜŞECEKLER

Sahada çatışan silahlı örgütler ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) arasında ön görüşme gerçekleşti. Suriyeli silahlı örgütler arasından seçilen bir heyet bugün de SMDK yetkilileri ile bir araya gelecek. Örgütler bu görüşmelerin sonucunda siyasi ve askeri sahada mücadele veren unsurları ortak bir noktada buluşturarak uluslararası görüşmelere daha güçlü bir temsille katılmayı hedefliyor. Görüşmeler, taraflar tam bir anlaşma sağlayana kadar basına kapalı olarak gerçekleştirilecek. 

Halid Hoca: Rusya'nın hava saldırıları sivilleri öldürdü

MISTURA PLANININ İÇERİĞİ

Al Jazeera, Suriye’de beş yıldan bu yana devam eden savaşı sona erdirmek için BM Özel Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura’nın ilgili taraflara sunduğu planın detaylarına ulaşmıştı. Plan, 2012’de kabul edilen Cenevre Bildirgesi’nin uygulamalı yol haritası niteliğinde. Plana göre rejim, Esad karşıtı örgütler ve STK temsilcilerinin içinde olacağı tam yetkili geçici bir heyet kurulacak. Bu heyet, yürütme görevini görecek, ordu ve emniyet kurumlarını yönetecek, Ortak Askeri Konseyi’ni denetleyebilecek. Mistura'nın önerilerine göre Esad, sembolik yetkilerle cumhurbaşkanlığı görevine devam edebilir.

Suriye: Rus uçakları isteğimiz üzerine Suriye'ye geldi

Muallim: Suriye halkı adına kimse karar veremez

Ahrar'uş Şam: Esad'ın kalması başarısızlık