Suriye'nin karanlık çağa dönüşü

Suriye'nin karanlık çağa dönüşü
Suriye'nin karanlık çağa dönüşü
Suriye'de iç savaşın dördüncü yılı dolarken, ülkede uydudan görülebilen ışıklar yüzde 83 oranında azaldı.

RADİKAL - Suriye’de iç savaştan sonra uydudan görülebilen ışıkların yüzde 83 oranında azaldığı bildirildi. 130 insan hakları kuruluşundan oluşan WithSyria ve Çin’deki Wuhan Üniversitesi’nin araştırmasında, Suriye’de 2011’den bu yana belirli aralıklarla çekilen uydu görüntüleri yer alıyor.

Araştırmaya göre Suriye’de uzaydan görülebilen ışıklar geçen dört yıl içerisinde yüzde 83 oranında azaldı. Kentlere bakıldığında başkent Şam’da bu oran sadece yüzde 33 iken, muhaliflerin işgali altındaki Halep, İdlib ve Rakka kentlerinde bu oran yüzde 97’ye ulaşıyor.

'EN KARANLIK YIL'

21 uluslararası yardım ve insan hakları kuruluşunun hazırladığı ortak rapora göre, uluslararası toplum, iç savaşın dördüncü yılını doldurmaya hazırlanan Suriye'de sınıfta kaldı. Raporda, 2014 için 'en karanlık yıl' ifadesi kullanıldı. Aralarında Save The Children (Çocukları Koru) ve Oxfam’ın da bulunduğu kuruluşların hazırladığı raporda, 2014' te Birleşmiş Milletter Güvenlik Konseyi'nden çıkan tüm karar tasarılarına rağmen geçen yılın Suriye için ‘en karanlık yıl’ olduğu ifade edildi.

Esad: Kobani'den önce Kürtlere askeri destek verdik

Paul: Kürdistan için Türkiye'den toprak alınacak

76 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Raporda ayrıca, sivillerin korunması ve ülkeye insani yardım ulaştırılması konusunda da sınıfta kalındığı belirtildi. Rapor Suriye'deki durumdan tasarıları hayata geçiremeyen BM ve büyük devletleri sorumlu tuttu.

İnsan hakları kuruluşları raporda şu ifadelere yer verdi:

2014 Suriye iç savaşının en kanlı yılı oldu, geçen yıl en az 76 bin insan hayatını kaybetti. Toplam ölü sayısı en az 220 bin.

Ulaşılması zor bölgelerde yardıma muhtaç insan sayısı 2013’e göre 1 milyon arttı, 4.8 milyona ulaştı.

IŞİD'in 'infazcı çocuğu' Fransa vatandaşı olabilir

Yardıma muhtaç çocuk sayısı 2013’e göre yüzde 31 arttı, 5.6 milyona ulaştı.

2014 yılında ihtiyaç duyulan yardım fonlarının yüzde 57’si toplanabildi. Bu oran 2013’te yüzde 71’di.

Suriye'de iç savaş pazar günü dördüncü yılını dolduracak. Ülkede insani durum her geçen gün kötüleşirken, savaşın yakın zamanda sona ereceğine dair bir umut belirtisi de yok.

ABD: İran'ın Irak'taki etkisi kaygı yaratıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden skandal hata