Suriye'nin kimyasallarını denetleme görevi Türk büyükelçinin

Suriye'nin kimyasallarını denetleme görevi Türk büyükelçinin
Suriye'nin kimyasallarını denetleme görevi Türk büyükelçinin
Kimyasal silahlarını vermeyi kabul eden Suriye'yi "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü" denetleyecek. Örgütü Büyükelçi Ahmet Üzümcü yönetiyor.

ABD ve Rusya'nın önceki gün Suriye'nin 2014 ortasına kadar kimyasal silahlardan arındırılması konusunda anlaşmasının ardından bu konudaki tarihi görev bir Türk diplomata emanet.

Suriye'nin kimyasal silahlarının denetimi Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından gerçekleştirilecek. 2010 senesinden bu yana OPCW'nin genel müdürlüğünü yürüten Büyükelçi Ahmet Üzümcü denetlemeleri yönetecek.

Suriye: Rusya sayesinde zafer kazandık

ÜZÜMCÜ KİMDİR?
Üzümcü diplomaside çok tecrübeli bir isim. Tel Aviv Büyükelçiliği, 2002-2004 NATO nezdinde Türkiye daimi temsilciliği, 2004-2006 Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı , 2006-2010 yıllarında da Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye daimi temsilciliği gibi çok önemli görevlerde bulundu.

Güvenlik ve silahsızlanma konularında uzman olan Üzümcü yönetiminde OPCW, Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması için ön çalışmalara başladı. OPCW dokuz kişilik bir ekiple Suriye'deki Birleşmiş Milletler soruşturmasına da katılmıştı. OPCW Yürütme Kurulu'nun toplantısının ardından Suriye'nin kimyasal silah stokunun, üretim unsurlarının ve diğer ilgili yeteneklerinin tamamen ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması ve hızlandırılmış bir program çerçevesinde harekete geçilmesi öngörülüyor.
Obama: Soğuk savaş döneminde değiliz

OPCW'ye üye devlet sayısı 189. İsrail ve Myanmar, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne imza atıp onaylamayan iki ülke . Angola, Mısır, Kuzey Kore ve Güney Sudan ise belgeyi hiç imzalamadılar. Suriye de geçen haftaya kadar, sözleşmeyi hiç imzalamamış ülkeler arasında yer alıyordu.