Suriye'ye bayramlık barış geldi

Suriye'ye bayramlık  barış geldi
Suriye'ye bayramlık  barış geldi

Tel Abyad da kontrolü ele geçiren isyancılar, el koydukları Suriye ordusuna ait tanklarla gazetecilere poz verdi.

Esad ve muhalefet İbrahimi'nin önerdiği ateşkesi kabul etti. Ordu, dört günlüğüne operasyonları durdurduğunu açıklarken, ÖSO mahkumların bırakılmasını istedi.

Suriye yönetimi, BM-Arap Birliği özel temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin Kurban Bayramı boyunca ateşkese gidilmesi yönündeki önerisini resmen kabul ederken muhalifler de ateşkese şartlı olarak ‘evet’ dedi. Suriye Genelkurmay Başkanlığı, devlet televizyonda yayımlanan açıklamada bugün başlayacak ateşkesin pazartesi gününe kadar devam edeceğini, ancak muhaliflerin saldırısı halinde ateş açma hakkını saklı tuttuğunu bildirdi. Açıklamada “Silahlanarak ve yeni üyeler kabul ederek poziyonlarını güçlendirmeye çalışan terörist gruplara cevap verilecek. Ayrıca komşu ülkelerin sınırdan teröristlerin geçişine izin vermesi halinde de yanıt verilecek” denildi. Özgür Suriye Ordusu da (ÖSO) ateşkesi kabul etti, ancak tüm siyasi mahkumların bugün serbest bırakılmasını ve ordu birliklerinin şehirlerden çekilmesini istedi. Suriye Ulusal Konseyi Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, ÖSO’nun da karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını bildirdi. Ensar el İslam ve bazı Selefi gruplar ise ateşkese uymayacaklarını açıkladı. 

Uluslararası destek

İbrahimi’nin ateşkes çağrısına uluslararası alandan da destek geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ateşkes sayesinde Suriyelilerin bayramlarını barış içinde kutlayabileceğini belirtti. Çin ateşkese desteğini açıklarken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafların ateşkes ilan etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. BM MÜlteciler Yüksek Komiserliği ise ateşkesin başarılı olması halinde daha önce çatışmalar nedeniyle ulaşılamayan bölgelere acil yardım götürmeye hazır olduğunu bildirdi.
Muhalifler Kürt mahallesine girdi
Türkiye’den bir gün sonra bugün Kurban Bayramı’nın başlayacağı ülkede ateşkes çabalarına rağmen çatışmalar dün de sürdü. Halep’te muhaliflerin bir Kürt mahallesinde kontrolü ele geçirdiği belirtildi. Eşrefiye Mahalllesi’nde yaşayan kaynaklar, üzerinde İslamcı Liva el Tevhid örgütünün adının yazılı olduğu araçlarla ve ağır silahlarla mahalelyi kuşatan muhaliflerin “Buraya bayramda sizinle olmaya geldik” dediğini aktardı. Bir kaynak da, birçok kişinin mahalleden kaçmaya hazırlandığını kaydetti. Reuters’a konuşan Halep’teki muhalif komutanlar ise, ordunun ve Kürt milislerin kontrolündeki Eşrefiye’yi özgürleştirdiklerini ve askerlerin geri çekildiği bölgelerde ilerlemeye devam ettiklerini söyledi. Şam’da da ordunun Harasta semtine bombardıma düzenlediğini, bazı bölgelerde de yer yer çatışmalar yaşandığı bildirildi. 

‘Bayram hediyesi’ 

ÖSO dün Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi karşısındaki el Abyad kasabasında orduya ait 2 tankı ele geçirdiğini duyurdu. Önceki gece şiddetli çatışmalar sonucu ele geçirdikleri ve Türkiye sınırındaki gümrük binasına getirdikleri tankların önünde zafer işareti yapıp poz veren muhalifler, “Bu tanklar bizim için bayram hediyesi oldu” dedi. Muhalifler aynı bölgede ordu birliklerinin bulunduğu bir karakolda da kontrolü ele geçirdiklerini kaydetti. 

Sınırda bayram 

Ülkelerindeki olaylarda yaralanan ve dün Türkiye’ye getirilen 9 Suriyeliden biri hayatını kaybetti. Türkiye sınırına gelen ve sayılarının 7 bini bulduğu bildirilen Suriyeliler ise bayrama Reyhanlı ilçesinin karşısındaki alanlarda kurdukları çadırlarda girmeye hazırlanıyor. Türkiye’ye alınmak için beklediğini söyleyen Suriyeliler, “Bayramı sınırın diğer tarafında çadırlarda geçiriyoruz. Bir çoğumuz ailemizin bazılarını, bir bölümümüz evlerimizi ve tarla bahçelerimizi bırakıp geldik. Tek temennimiz savaşın sona ermesi. Özellikle Kurban Bayramı’nı evimizden ve yakınlarımızdan uzakta geçirmenin üzüntüsü içerisindeyiz” dedi. (ŞANLIURFA-ŞAM/AA-DHA-AP)

‘Yemen’den üs istedi’ iddiası
İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, cumartesi günü Yemen’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerinin eğitimi için Yemen’den üs ve silah talep ettiğini iddia etti. İsmi açıklanmayan kaynağa dayandırılan haberde, Sana yönetiminin henüz bu talebe cevap vermediği belirtildi. Davutoğlu’nun Sana ile ÖSO için Rusya’dan silah satın alma konusuna da görüştüğü öne sürüldü.
ABD: Türkiye’ye
asker gönderdik
Öte yandan Avrupa’daki ABD güçlerinin komutanı Mark Hertling, Suriye’deki olayların ardından Türkiye’ye son dönemde ‘az sayıda’ asker yolladıklarını ve bu askerlerin istihbarat paylaştığını açıkladı. Hertling, Türkiye’nin talebi üzerine askerlerinin tahliye operasyonlarında kullanılabileceğini, bunun için helikopter gibi desteğe ihtiyaç duyulacağını belirtti. Ancak henüz kendilerine böyle bir talep ulaşmadığını aktaran Hertling, “Türkiye, yaklaşan kış ve sınırdaki insani krizle nasıl başa çıkacağı konusunda endişeli” dedi. Daha önce de ABD’nin, Türkiye’nin Suriye sınırına da özel birlikler konuşlandırdığı öne sürülmüştü. {WASHINGTON/AA}