'Suriye'ye Bosna modeli uygulanabilir'

'Suriye'ye Bosna modeli uygulanabilir'
'Suriye'ye Bosna modeli uygulanabilir'

ABD ’nin 5 seçenekli Suriye planında yer alan ‘uçuş yasağı’ ile ‘tampon bölge’ ye Türkiye sıcak bakıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, planı için “Yetmez ama evet” derken bu tür seçeneklerin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararıyla olmasının önemine değindi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile dün gece telefon görüşmesi yapan Davutoğlu “BMGK kararıyla birlikte bu tür şeyler devreye sokulabilirse uluslararası meşruiyet açısından da son derece faydalı olur. Bu olamıyorsa Bosna’da ve Kosova’da olduğu gibi uçuş yasağı da dahil olmak üzere bütün alternatifler düşünülmeli” dedi. Davutoğlu, resmi ziyaret için geldiği Varşova’da gündeme ilişkin Radikal’e değerlendirmelerde bulundu. Suriye’de önlemler için geç kalındığını belirten Davutoğlu, bu yüzden 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Katliamların durması için fikir cimnastiği yerine eylemlerin devreye sokulması gerektiğine inanan Davutoğlu şu mesajları verdi:
TOO LITTLE TOO LATE: Beşşar Esad’ı barışçıl bir geçişe ikna çabamız sonuç vermeyince uluslararası toplumu, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, Suriye’nin birliğini ve toprak bütünlüğünü koruyacak ve olabilecek riskleri minimize edecek şekilde aktif tavır almaya çağırdık. Daha ölümler bu düzeye ulaşmamışken, katliamlar bu aşamaya gelmemişken tedbir alınabilirdi. Scud füzesi, hava bombardımanı, kimyasal silah kullanmadan önce bunlar durdurulabilirdi. Rejim önce keskin nişancılarla müdahale etti. O aşamada buna karşı ortak bir tavır sergilenebilirdi. (ABD Genelkurmay Başkanı) Dempsey’nin şimdi bahsettiği tedbirlerden bir kısmı daha az ölçekli ilk aşamalarda alınmış olsa bu kadar insan ölmezdi, daha kapsamlı önlemlere ihtiyaç kalmayabilirdi. İngilizlerin bir tabiri var... Too little, too late. Çok az ve çok geç.
EYLEM ŞART: Kerry ile bunları konuştuk. Mayıstaki ABD ziyaretinde alternatifler konusunda değişik konular ele alındı. Önemli olan bunların sadece konuşulması değil hangisinin hangi süreçlerle devreye sokulacağı meselesi. Dolayısıyla bizim görmek istediğimiz bir ‘beyin fırtınası’ gibi tekrar tekrar bu konuların konuşulması değil, uygulanabilir bir eylem planı çerçevesinde Suriye rejimine net mesajlar verilmesidir. Sürekli nelerin olacağını konuşup yapmamak inandırıcılığı, caydırıcılığı yok ediyor. Bunları tartışmak yerine Suriye rejimine dönük bundan sonra katliamın durdurulması için atılacak net, kararlı adımlar konuşulmalı.