Suriye'ye Çin ve Rusya arka çıktı

Suriye'ye Çin ve Rusya arka çıktı
Suriye'ye Çin ve Rusya arka çıktı
Suriye'nin Humus kentinde 55'ten fazla kişinin öldüğü katliam sonrası Şam'a yönelik baskısını arttırmak isteyen BM Güvenlik Konseyi yine Rusya ve Çin'in engeline takıldı.

Fas’ın BM’ye sunduğu ve Beşşar Esad’ın yetkilerini devretmesini öngören ‘Suriye tasarısını’ dün New York’ta yapılan oylamada daimi üyeler Rusya ve Çin yine veto etti. İki ülke, 5 Ekim’deki oylamada da tasarıyı veto etmişti. 15 üyeli BMGK’da yapılan toplantıda, Türkiye ’nin de destek verdiği karar tasarısı için 13 üye ülke ‘evet’ oyu kullandı. ABD ’nin BM Daimi büyükelçisi Susan Rice, Rusya ve Çin’e sert tepki gösterip ‘vetonun affedilemez’ olduğunu söyleyip Rice konuşmasında “Suriye’de bundan sonra akacak her kan Rusya ve Çin’in eline bulaşacaktır” dedi. ABD Başkanı Barack Obama ise yazılı açıklamasında Humus’taki ‘sivillerin öldürülmesinden’ Suriye yönetimini sorumlu tuttu. 

Clinton başaramadı 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, veto kararını sert bir dille eleştirip 48. Münih Güvenlik Konferansı’nda bir araya geldiği Rus mevkidaşı Sergei Lavrov’u ikna etmeye çalıştığını anca başarılı olamadığını söyledi. Clinton, “Suriye’de bugün yaşanan en kanlı günden sonra bile hala uluslararası topluluğu bu şiddeti kınamaktan vazgeçirmeye çalışanların olduğunu düşünmek çok zor” dedi. Lavrov ise tasarının iki temel maddesinde hala sorunlar olduğunu belirtip, ‘muhalif silahlı gruplara yönelik taleplerin çok az’ olduğunu söyledi. Tasarının Suriye’deki siyasi güçler arasındaki ulusal diyalog konusunda da ‘önyargılı’ olduğunu savunan Lavrov, “Silahlı grupların bazı şehirleri ve bölgeleri kontrol altına aldıkları bir dönemde rejim birliklerinin çekilmesini istemek gerçeklikten uzak bir şarttır” dedi. Lavrov, “Biz Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın arkadaşları veya müttefiki değiliz. BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Konsey, üye devletlerin iç işlerine karışamaz” diye konuştu. 

Lavrov Şam’a gidiyor 
Rus Dışişleri Bakanı, Rusya Dış İstihbarat Şefi Mikhail Fradkov’la salı günü Şam’a gidip Esad’la bir araya geleceklerini duyurdu. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise Humus’taki katliamı kınayıp Rusya’ya tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Uluslararası toplum Suriye halkının özgürlük, güvenlik ve siyasi geleceğini belirleme kararını tanımalıdır. Kararın uygulanmasını engelleyenler tarih karşısında çok büyük sorumluluk alacaktır” dedi. Arap Birliği Danışma Komitesi Arap Parlamentosu ise dün üye devletlere “Suriye’deki büyükelçilerinizi çekin” çağrısı yaptı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Suriye’deki gelişmelerden kaygı duyduğunu belirtip “Suriye günde yüzlerce insanın öldüğü konjonktürün devam edebileceği gibi, BM’den buna karşı bir tutum alınmayacağı gibi bir anlayışa yönelmesi çatışma ortamını daha da arttırır” dedi. (MÜNİH-NEW YORK/ REUTERS-AP-BBC)