Suriye'ye diplomatik darbe

Suriye'ye diplomatik darbe
Suriye'ye diplomatik darbe
BM, Hula katliamından rejimi sorumlu tuttuğunu açıkladı. Bu gelişmelerin ardından aralarında Fransa, İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu bazı ülkeler Suriyeli diplomatları sınır dışı etmeye başladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Arap Birliği ile BM Suriye Özel Temsilcisi Esad'ın Annan'ı makamında kabul ettiği ve baş başa görüşmelerinin devam ettiği sırada bir açıklama yapan, Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, Hula'da hayatını kaybeden 108 kişinin büyük çoğunluğunun rejim yanlısı Şebiha milisleri tarafından öldürüldüğü yönünde bulgulara ulaştıklarını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Rupert Colville'in Cenevre'de yaptığı açıklamada, Hula'da ölenler arasında en fazla 20'sinin, topçu ve tank ateşinde öldüğünü, geriye kalan kurbanların çoğunun, kent sakinlerinin anlattığına göre, rejim yanlısı milisler tarafından girişilen iki ayrı saldırıda infaz edildiğini söyledi. Suriye yönetiminin görevlendirdiği asker ve hukukçulardan kurulu ortak bir komisyonun da Hula katliamıyla ilgili raporunu yarın yayınlaması bekleniyor.

"CESUR ADIMLAR ATILMALI"
Reuters'ın haberine göre, Şam'daki kritik görüşmede Annan Esad'a, uluslararası kamuoyunun Hula'da yaşananlarla ilgili derin endişesini iletti. Annan'ın ayrıca Şam tarafından kabul edilen altı maddelik barış planının başarıya ulaşması için "cesur adımlar" atılması gerektiğini ifade ettiği bildirildi. Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi tarafından yapılan açıklamada, "Annan görüşlerini Esad'a samimi bir dille ifade etti" denildi.

Esad-Annan görüşmesinin sürdüğü dakikalarda, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'nin Paris Büyükelçisi Lamia Şakkur'un, Hula katliamına yanıt olarak bugün ya da yarın sınır dışı edileceğini açıkladı. Alman hükümetinin de Hula katliamı nedeniyle Berlin'deki Suriye Büyükelçisi Radwan Lutfi'yi sınır dışı etme kararı aldığı bildirildi. Alman Haber Ajansı (DPA), "Büyükelçi Lutfi'nin bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını ve kendisine 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğinin bildirileceğini" duyurdu. Reuters'a konuşan Alman bir hükümet yetkilisi, " ABD , Fransa, İngiltere ve diğer ortaklarımızla koordinasyon içinde böyle bir karar alındı" dedi. İngiltere'nin de Suriye maslahatgüzarı dahil üç diplomatı sınır dışı etme ettiği bildirilirken, İtalya, Hollanda, Avustralya ve Kanada'nın da Suriyeli diplomatlara yönelik benzer kararlar aldığı belirtildi. (Hürriyet)