Suriye'ye 'insani yardım': Kadınlar satılıyor!

Suriye'ye 'insani yardım': Kadınlar satılıyor!
Suriye'ye 'insani yardım': Kadınlar satılıyor!
Suriyeli kadınların Körfez ülkelerindeki Arap zenginlerine satıldığı yönündeki iddialar yeni bir boyut kazandı.

Radikal.com.tr - İtalyan, “Corriere della Sera”nın mülteci kamplarındaki haberine göre, “düşük fiyatlı gelinler” adı altındaki “satışları”, bizzat mülteci kampında gönüllü olarak çalışan yerel insani yardım görevlileri yapıyor.
Suriye’deki çatışmalardan kaçan kadınların yaşadıklarına ilişkin haberler bir süredir medyada yer alıyordu. Hürriyet gazetesinden Reha Erus’un aktadığı son habere göre, kamplarda kalan reşit olmayan kızlar 1000-2000 euro (2,300-4,600 TL), dul kadınlar ise 4,500 euroya (10,300 TL) kadar alıcı buluyor. Satışların özellikle Ürdün sınırında gerçekleştiği öne sürülüyor. “Corriere della Sera” iddialarına kaynak olarak insan hakları kuruluşu “Bridge to Freedom Foundation”ın kurucusu ABD ’li Cassandra Clifford’u gösterdi.
Clifford, “Bu şartlarda alan da memnun satan da. Maalesef önüne geçilmiyor ama bildiğiniz gibi Suriyeli kadınlar Araplara göre çok daha beyaz tenli ve iri gözlü. Çekicilikleri var. Fiyatlar Arap zenginleri için çerez parası gibi” diye konuştu.
Türkiye , Lübnan, Irak ve Ürdün’deki mülteci kamplarına 500 bin Suriyeli’nin sığındığını hatırlatan gazete , Ürdün’ün Zaatari kampındaki insani yardım kuruluşu “Kitab el Sunna” nın temsilcisi Ziyad Hamad’ın görüşlerini de aktardı.
Hamad, “Bu asla bir sömürü değil bir cömertlik. Bu para, ekmek bulamayanlar için bir şans. Gidip başka bir zengin ülkede paşalar gibi yaşayacaklar. Bazen kendileri bize başvurarak ‘Bizi Araplara satın’ isteğinde bulunuyorlar. Hayatlarının değişmesi için büyük bir fırsatı kaçırmak istemiyorlar” diye kendini savundu.
Ebu Yusuf soyadlı 27 yaşındaki üç çocuklu Suriyeli dul bir kadın ise, “Elbette bir Suriyeli adamla evlenmek isterim. Ancak geriye dönüp böyle bir şansı yakalamam zor. Kocam Esad yanlılarınca katledildi. Üç çocuğa artık nasıl bakabilirim? 55 yaşındaki bir Suudi mühendise gelin olmayı kabul ettim. Benim gibi dul kadınların onlarcası böyle refah getirecek bir yeni hayatı düşlüyor” dedi.
Hatay mülteci kampında yaşayan 42 yaşındaki Suriyeli eylemci Nahel Kadri ise, “Çok şükür burada Ürdün’deki gibi değiliz. Buradaki kamp Türk polisi ve bizim özel güvenlikçilerimiz tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor. Zengin Araplar buraya girerlerse başlarına dert alırlar ve çıkamazlar. Bunu böyle bilsinler ve kadınlarımıza, kızlarımıza dokunmasınlar” açıklamasını yaptı.


  http://www.radikal.com.tr/110988711098873

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kuyu - Kara Bayrak

  Arap popülasyonunda kadın nüfüsün azlığı bir yana muhalifleri bunun için destekliyorsa Suriye kuyusu anlaşılan daha derine iniyor

  E günaydın Türkiye! - Sömsöm Yarim

  Aynı şeyin yıllardır Iraklı kadınların başına geldiğini bilmezmiş gibi Suriyeli kadınların zengin Arap Körfez ülkelerine satılması manşet oldu. 3 milyon Iraklı dul kadına ne oldu peki? Onu da bir zahmet araştırıp manşet yaparsınız artık.

  Günah ve Allah - Ari Zerdüst

  Devletci din ideolijisinin esiri haline getirilmis toplumlarin en carpici acikli hali.Tapindigin Allah adina kadin bedeni üzerinden ticaret yap,kendine ait olmiyan her seyi allah adina bogazini keserek öldür sonrada ben müslümanim diye böbürlen. Elbeteki Hz.Muhamed tüm bunlari görseydi kesin kahrolur ve bu yapilanlara lanet yagdirirdi.Hele haberin en alt paragrafi var ki sormayin.Her türlü canavari yaklasimin tanrinin huzurunda ceryan ettigi halde "bizde olmadi" demeyi kim afedecek acaba!! En önemliside "demokratik degerler" adina toplumu bu hale dönüstüren bati yarin insanliga nasil hesap verecek!!