Suudi Arabistan Başmüftüsü'nden Hac'da izdiham yorumu: Kader

Suudi Arabistan Başmüftüsü'nden Hac'da izdiham yorumu: Kader
Suudi Arabistan Başmüftüsü'nden Hac'da izdiham yorumu: Kader
Suudi Arabistan'ın en önemli din adamı olan Başmüftü Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh, Mina'da dördü Türk 753 kişinin hayatını kaybettiği izdihamın 'kaçınılmaz' olduğunu söyleyerek, 'Kader kaçınılmazdır' dedi.

RADİKAL - Suudi Arabistan'ın en önemli din adamı olan Başmüftü Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh, Hac'da dördü Türk 753 kişinin hayatını kaybettiği izdihamın, "insanoğlunun kontrolü dışındaki bir olay" olduğunu söyledi. Ülkenin resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh dün Mina'da Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif'la görüştü. Başmüftü Nayif'e trajedide hiçbir sorumluluğu olmadığını söyleyerek, "Kader kaçınılmazdır" dedi. Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif, Suudi Arabistan Hac Komitesi'nin de başkanı.

İRAN'DAN SERT ELEŞTİRİ

Başta İran olmak üzere bazı ülkeler, Suudi Arabistan yönetimini Hac sırasında gerekli güvenlik önlemlerini almadıkları gerekçesiyle eleştirmişti. Son olarak İran Başsavcısı Hüccetülislam Seyyid İbrahim Reisi, Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi mensuplarının izdiham nedeniyle yargılanmaları gerektiğini söyledi. İlk belirlemelere göre, faciada hayatını kaybedenlerin 131'i İran vatandaşı. Yaşamını yitirenler arasında ise Türkiye ve İran'ın yanısıra Hindistan, Endonezya, Pakistan, Hollanda ve Fas vatandaşları da var.

Erdoğan: 'Hac organizasyonunda sıkıntı var' yaklaşımı yanlış

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Riyad yönetimi Perşembe günü Mina'da şeytan taşlanırken çıkan izdiham ile ilgili olarak soruşturma başlatmıştı. Hac sırasında güvenliği yaklaşık 100 bin polis sağlıyor. (BBC Türkçe) 

'Hac'da izdihama Kral Salman'ın oğlu neden oldu' iddiası

Tarihlerle Mekke faciaları

Kral Salman: Hac'da güvenlik önlemleri gözden geçirilsin

Demirtaş: Türkiye'yi yönetenler Suudi yönetimini sert bir dille uyarmalı