Suudi Arabistan, camiye saldırıyı engelleyenleri konuşuyor

Suudi Arabistan, camiye saldırıyı engelleyenleri konuşuyor
Suudi Arabistan, camiye saldırıyı engelleyenleri konuşuyor
Suudi Arabistan'da dün IŞİD'in bir Şii camisine saldırı düzenlemesini engelleyen ve militanın bombayı patlatmasıyla hayatlarını kaybeden güvenlik görevlileri kahraman ilan edildi.

RADİKAL – Suudi Arabistan, ülkenin Dammam kentinde bulunan İmam Hüseyin adlı Şii camisine IŞİD militanlarının planladığı bombalı saldırıyı engelleyen iki güvenlik görevlisini konuşuyor. Dün camiye bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlemek isteyen IŞİD militanları, güvenlik görevlilerinin kendilerini fark etmesi üzerine bombaları camiden uzakta patlatmış ve 4 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Independent’ın haberine göre, patlamada hayatını kaybeden Muhammed Hasan Ali bin İsa ve Abdülcelil el-Arbaş adlı güvenlik görevlileri, ülkede “kahraman ve şehit” ilan edildi. İsmini vermek istemeyen bir görgü tanığı, Middle East Eye’a yaptığı açıklamada, “Bombacının caminin içine girmesini engelleyerek birçok kişinin hayatını kurtardılar. İkisi de kahraman” ifadesini kullandı. Associated Press’e konuşan bir başka görgü tanığı Muhammed İdris ise, güvenlik görevlilerinin kadın kılığındaki militanı uzaklaştırdıklarını söyleyerek, “İntihar bombacısını, caminin kadın bölümünden içeri girmeye çalışırken durdurdular” dedi.

Suudi Arabistan'da Şii camisine saldırı

Güvenlik görevlilerinden 25 yaşındaki Abdülcelil’in, ABD’de eğitim gördüğü üniversiteden ülkesine yeni döndüğü ve birkaç gün önce evlendiği belirtildi.

Suudi Arabistan'da Şii camisine saldırı