Suudi Arabistan dünya mirasını vurdu

Suudi Arabistan dünya mirasını vurdu
Suudi Arabistan dünya mirasını vurdu
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'de Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesinde olan ve 'dünyanın ilk gökdelenleri' olarak bilinen binaları vurduğu bildirildi.

RADİKAL - Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonunun Yemen’de Şii Husilere karşı yürüttüğü 11 haftayı aşan hava saldırılarında bu kez de başkent Sana’nın BM Dünya Mirası listesinde olan tarihi bölümü hedef oldu. Çamurdan yapılan ve “dünyanın ilk gökdelenleri” olarak bilinen binalardan birkaçı saldırıda yerle bir oldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre, kule evlerinin yanı sıra camileri ve hamamlarıyla tanınan 2 bin 500 yıllık tarihi yerleşim yerine yapılan hava saldırısında 5 ev yıkılırken, 5’i aynı aileden olmak üzere en az 6 kişi de hayatını kaybetti.

UNESCO SALDIRIYI KINADI

BM Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) saldırıyı kınadı. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, zarar gören Sana’daki alanı “İslami şehirleşmenin en eski mücevherlerinden biri” olarak niteledi. Sana’da demir kullanılmadan sadece çamurdan ve kerpiçten yapılan ve yüzlerce yıldır dimdik ayakta duran yapılar pek çok turistin de ilgisini çekiyor.

Suudi Arabistan, uluslararası kınamaları kınadı!

Bu arada, Yemen’e saldırı düzenleyen Arap koalisyonunun Suudi sözcüsü Tuğgeneral Ahmet el-Asiri, Sana’nın tarihi bölgesine yönelik bir operasyon düzenlemediklerini söyleyerek kendilerini savundu.

Ensarullah: ABD'yle görüşmedik

Husiler: Türk istihbarat servisine çalışan ajanlar yakalandı

Suudi Arabistan cami saldırısı zanlılarını açıkladı