Suudi Arabistan: Esad gitmeli ya da askeri operasyonla devrilmekle yüzleşir

Suudi Arabistan: Esad gitmeli ya da askeri operasyonla devrilmekle yüzleşir
Suudi Arabistan: Esad gitmeli ya da askeri operasyonla devrilmekle yüzleşir
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, Suriye, 'Suriye'de anlaşma için iki seçenek var. İlk ve tercih edilen seçenek yönetim yetkisi olacak bir geçiş konseyi oluşturulması. Ancak diğeri Esad'ın güç kullanılarak devrilmesiyle sona erecek askeri operasyon seçeneğidir' dedi.

RADİKAL - Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr tercih edilen siyasi süreç Esad'ın gitmesini sağlamazsa askeri operasyonun söz konusu olabileceğini söyledi.

Basına konuşan Suudi Dışişleri Bakanı askeri seçeneğin daha uzun süreceğini ve daha yıkıcı olabileceğini, ancak 2012'de ilgili ülkeler tarafından çizilen ve Suriye yönetiminin bir geçiş hükümetine devrini öngören yol haritasına uyup uymama konusunda seçimin Esad'a kaldığını belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, birkaç ülkeden destek alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve çeşitli örgütlerin Esad'a karşı savaşmaya devam ettiklerini ve bu gruplara desteğin daha da yoğunlaşacağını kaydetti.

Rusya'dan yurtdışına asker hamlesi

'İRAN İŞGALCİ GÜÇ'

El-Cübeyr, "Suriye'de anlaşma için iki seçenek var. İlk ve tercih edilen seçenek yönetim yetkisi olacak bir geçiş konseyi oluşturulması. Ancak diğeri Esad'ın güç kullanılarak devrilmesiyle sona erecek askeri operasyon seçeneğidir" dedi. Suudi Arabistan'ın Suriye konusunda İran ile müzakereleri reddetmediğini dile getiren Cübeyr, İran'ın Suriye'de "işgalci bir güç olduğunu", Esad rejimini desteklemek için savaşan Hizbullah ve diğer Şii militanları Suriye'den çekmeden çözümün bir parçası olamayacağını savundu.

Ahrar'uş Şam: Esad'ın kalması başarısızlık

'ÇOK UMUTLU DEĞİLİZ'

Cübeyr "Esad siyasi süreç yoluyla gitmeyi kabul ederse bir yere ulaşabiliriz ancak bunu yapacağına dair herhangi bir belirti görmedik. En büyük iki destekçisi Rusya ve İran'ın da Esad'ı buna yönlendirdiğine dair bir işaret görmüyoruz. Sürecin başarıya ulaşacağını umuyoruz ama Rusya ve İran'ın konumuna bakarak çok da umutlu olmadığımızı söyleyebilirim" ifadesini kullandı.

Ruhani: Suriye ve Yemen'de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız

'CİDDİ OLSAYDI KOALİSYONA KATILIRDI'

"Rusya IŞİD'e karşı mücadele konusunda ciddi olsaydı uluslararası koalisyona katılırdı" diyen Cübeyr, Rusya'nın yıllar sonra Suriye'ye askeri güç göndermesinin IŞİD'e karşı mücadele değil Esad rejimine destek amaçlı olduğunu dile getirdi. Cübeyr ABD 'nin ve Esad rejimine karşı çıkan diğer ülkelerin, Suudi Arabistan'ın uçuşa yasak bölge ve Suriye'deki muhalefetin silahlandırılması önerilerini zamanında kabul etmeyerek Avrupa 'ya Suriyeli sığınmacı akınına neden olduklarını söyledi.

Obama: Esad bir tiran

'Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır Ekim'de buluşabilir'

Suriye'de tüm yollar Esad'a mı çıkıyor?