Suudi Arabistan: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Suudi Arabistan: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok
Suudi Arabistan: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok
Moskova'da mevkidaşı Lavrov ile görüşen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El Cübeyir, basına yaptığı açıklamada, 'Bizim görüşümüz aynı. Biz Esad'sız bir Suriye istiyoruz' dedi

RADİKAL - Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Ahmet el-Cübeyir, dün Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. El Cübeyir toplantının sonunda basına yaptığı açıklamada, ' Suriye ’nin geleceğinde Devlet Başkanı Beşar Esad’a yer yoktur. Riyad, Suriye hakkındaki görüşünü değiştirmemiştir. Bize göre IŞİD’in ortaya çıkmasından sorumlu olan Esad’ın ta kendisidir' dedi. Suudi Bakan , ayrıca, terörle mücadele çerçevesinde oluşturulacak ortak koalisyonda Suriye hükümeti ile birlikte yer almalarının imkânsız olduğunun da altını çizdi.

'Eğit-donat gitti, YPG geldi'

Rusya, Esad’ın geleceği konusunda Suriye halkının dış müdahale olmadan özgür iradesi ile karar vermesi gerektiğini savunuyor. Rus Bakan IŞİD’le mücadele konusunda diğer silahlı grupların Suriye ordusu ile birlikte savaşması gerektiğini vurguladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından hazırlanan bir rapor, IŞİD’in etkisiz hale getirilmesi için Suriye ve Irak orduları ile Kürt güçleri ve diğer bölge ülkelerinin de dahil olduğu ‘yeni bir uluslararası koalisyon’ oluşturulmasını öngörüyor. (Habertürk) 

Silahlı örgütlerden Şam'a saldırı: 5 ölü

Ahrar-uş Şam'dan Türkiye'ye destek

'Erdoğan, Zarif'e randevu vermedi' iddiası