Suudi Arabistan, iki Hizbullah yöneticisini 'terör listesi'ne aldı

Suudi Arabistan, iki Hizbullah yöneticisini 'terör listesi'ne aldı
Suudi Arabistan, iki Hizbullah yöneticisini 'terör listesi'ne aldı
Suudi Arabistan'ın, Hizbullah'ın iki üst düzey ismini 'terör listesi'ne eklediği bildirildi.

RADİKAL - Suudi Arabistan'ın, Hizbullah yöneticilerinden Halil Yusuf Harb ile Muhammed Kablan'ı "terör listesi"ne aldığı bildirildi. Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan açıklamada, Harb ile Kablan'ın terör listesine alınmasının nedeni olarak " Ortadoğu 'daki bir takım operasyonlardan sorumlu olmaları" gösterildi.

Söz konusu kişilerin, " Suriye 'de Esad rejimini destekleme ve savaşçı gönderme, Yemen'deki çeşitli gruplara ve Ortadoğu'daki terörist eylemlerin sorumlularına finans desteğinde bulunma" gibi eylemlerde bulunduğu iddia edilen açıklamada, Suudi Arabistan'ın, Hizbullah'ın "terörist eylemleriyle mücadele etmeye, askeri ve radikal faaliyetleri karşısında susulmaması gerektiğine" dikkati çekmeye devam edeceği belirtildi.

Nasrallah: Bu bir varlık savaşı

Açıklamada, "Hizbullah, kaos ve istikrarsızlığı yaymaya, terörist eylemler düzenlemeye, dünyada illegal faaliyetlerde bulunmaya devam ettiği sürece, Suudi Arabistan hareketin liderlerini, mensuplarını ve ona bağlı oluşumları terör listesine almayı ve bu tasnifin sonuçlarına göre cezalar vermeyi sürdürecektir" denildi.

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

MAL VARLIKLARI DONDURULACAK

Bu isimlere ait mal varlıklarının dondurulacağı belirtilen açıklamada, daha önce milletvekili olarak görev yaptığı aktarılan 57 yaşındaki Harb'ın, "Hizbullah'ın askeri merkez birliğinin komutanı, örgütün Ortadoğu'daki askeri operasyonlarından sorumlu komutanı ve Yemen faaliyetleri sorumlusu" olduğu ileri sürüldü.

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca: Türkler ve Suudiler silah yardımını artırdı

"Hizbullah'ın terörist hücresinin lideri" görevini sürdürdüğü savunulan Kablan'ın ise "Hizbullah'ın piyade birliğinin başkanı olarak çalıştığı, örgütün Mısır'daki terör hücresinin başında bulunduğu" iddia edildi.

Mısır yargısı, 2010 yılında, "Hizbullah'a bağlı bir hücreye mensup olma" suçlamasıyla gıyabında Kablan'ın müebbet hapsine hükmetmişti.

Yüzlerce kişi zincirlenerek çölde yürütüldü