Suudi Arabistan, Irak sınırına duvar örecek

Suudi Arabistan, Irak sınırına duvar örecek
Suudi Arabistan, Irak sınırına duvar örecek
Suudi Arabistan, Irak sınırında terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne karşı bin kilometrelik duvar örmek için hazırlık yapıyor.

RADİKAL - Suudi Arabistan kendini, kuzey komşusu Irak'ta IŞİD tehdidine, güney komşusu Yemen'den de El Kaide'ye karşı korumak için Çin Seddi'ni andıran dev duvarlar örecek. Suudi Arabistan'ın kuzeyinde IŞİD'e karşı yükselecek duvar Turaif ile Hafar el Batin kentleri arasında yaklaşık bin kilometre uzunluğunda olacak. Halihazırda sınır güvenliği 5 katlı tel örgüler, gözetleme kuleleri, radarlar ve gece görüşlü kameralar sistemiyle sağlanıyor.

Vatan'da yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'ın Irak sınırında IŞİD militanlarıyla Suudi askerler arasında silahlı çatışma çıktı. Şiddetli çatışmada aralarında General Oudah el- Belavi gibi üst düzey komutanında bulunduğu üç askerini kaybeden Suudi yönetimi Irak sınırını "IŞİD Seddi"yle kapatmak için çalışmalara başladı. Münih merkezli bir firmaya hazırlatılan "Kuzey Sınırı Güvenlik Projesi" 3.4 milyar dolara mal olacak. Yüksek teknoloji araçlarla donatılacak sınırda adeta kuş uçurtulmayacak. Gözetleme kulelerinde SPEXER radar, termal kameralarla donatılmış helikopterler ve müdahale araçları yer alacak. Sınırda yeraltına titreşim sensörleri yerleştirilerek sızmaların önüne geçilecek.

IŞİD videosundaki militan Kobani'de öldürüldü


Riyad saldırının ardından kuzey sınırına 30 bin asker gönderdi. İlk olarak 2006 yılında düşünülen duvar projesi tel örgüler ve derin çıkarlarla desteklenecek. Suudi Arabistan güneyinde yer alan 1609 kilometrelik Yemen sınırını da duvarla örmeyi düşünüyor.

'Çok yakında Kobani'nin tamamı Kürt güçlerinin elinde olacak'

Almanya'da 50 kişilik IŞİD hücresine operasyon!

'Rehine takası öncesi cezaevinden internetle iletişim kurduk'