Suudi Arabistan: İran Husilere yardım ediyor

Suudi Arabistan: İran Husilere yardım ediyor
Suudi Arabistan: İran Husilere yardım ediyor
Koalisyon Güçleri Sözcüsü Tuğgeneral Ahmet Asiri operasyonlar hakkında verdiği günlük brifingde, 'İran ve Hizbullah, Husi militanları eğitip silah yardımı yapıyor, elimizde deliller var' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Suudi Arabistan önderliğinde dokuz Arap ülkesinin desteğiyle, Yemen’deki devlet binalarını ele geçiren Husilere yönelik başlayan operasyon üçüncü haftasına girdi. Operasyonlar hakkında günlük basın brifingi veren Suudi General Asiri, "İranlıların ve Hizbullah'ın Husileri eğittiğine dair elimizde deliller var" diye konuştu. Tuğgeneral Asiri, İran ve Hizbullah'ın Husilere çok sayıda silah desteğinde bulunduklarını öne sürdü. 

"Bölgenin huzura kavuşması için silahlı örgütlerle mücadele ettiklerini" belirten sözcü, Husilerin Yemen ordusuna ait çok sayıda silahı ele geçirdiğini, militanlara ait 11 askeri mühimmat deposunu ise vurduklarını açıkladı. Asiri, Husilerin, Aden'in bazı bölgelerinde Yemenlileri, ambulansları ve hastaneleri hedef aldığını iddia etti. Husilerin Aden'den izole etme çalışmalarının devam ettiğini belirten sözcü Asiri, şehirdeki operasyonların istikrarlı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Nasrallah: Suudi Arabistan'ın yenilgisi büyük olacak

540 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise bugün yaptığı açıklamada, güvenlik nedeniyle yardımları ulaştıramadıklarını belirtmiş ve yardımların ulaşmaması halinde, ülkede salgın hastalıklar ve açlığın başlayacağı uyarısında bulunmuştu. Ayrıca son üç hafta içinde, Yemen’de Suudi Arabistan'ın başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 540 kişinin öldüğü, 1700 kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı. (CİHAN) 

İranlı sözcüden Erdoğan'a sert sözler

İran'da 65 vekilden, 'Erdoğan'ı uyarın' mektubu

Rusya'dan BMGK'ya Yemen için toplantı çağrısı