Suudi Arabistan kabinesinde radikal değişim

Suudi Arabistan kabinesinde radikal değişim
Suudi Arabistan kabinesinde radikal değişim
Suudi Arabistan Kralı Selman, üvey kardeşi Veliaht Prens Mukrin bin Abdulaziz'i görevden alarak, yerine İkinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz'i veliaht olarak atadı. Böylece, ülkede ilk kez veliahtlık Kral Abdulaziz'in oğullarından torunlarına geçmiş oldu. Muhammed bin Nayif, ülkedeki hızlı siyasi yükselişi, ABD ile yakınlığı, Yemen operasyonundaki aktif rolü ve İran'a karşı daha şahin bir politika izlemesiyle biliniyor. ABD'de FBI'dan, İngiltere'de ise Scotland Yard'da eğitim alan yeni veliaht prensin adı Wikileaks belgesinde de yer almıştı.

RADİKAL - Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesinde bir ilke imza attı. Kral Selman, üvey kardeşi Veliaht Prens Mukrin bin Abdulaziz’i görevden alarak, yerine İkinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz’i atadı. Prens Muhammed bin Nayif, Kral Selman’ın beklenmeyen kabine değişikliğinin ardından yeni veliaht prens oldu. Böylelikle ülkede ilk kez veliahtlık Kral Abdulaziz’in oğullarından torunlarına geçmiş oldu. Bölgesel rakibi İran’a karşı daha güçlü bir dış politika izlenmesini isteyen Kral Selman’ın, yaptığı kabine değişiklikleriyle selefi Kral Abdullah’ın dönemini kapattığı yorumu yapıldı.

Öte yandan Kral Selman’ın 30 yaşındaki oğlu Prens Muhammed bin Selman da Muhammed bin Nayif’in yerine ikinci veliaht olarak atandı.

AP: TERÖRLE MÜCADELE ÇARI

Associated Press Kral Selman’ın yeni halefi ilan edilen Muhammed bin Nayif’in (55), uluslararası alanda Suudi Arabistan’ın “terörle mücadele çarı” olarak tanındığına dikkat çekti.

Savunma bakanlığı görevini sürdürecek olan Prens Muhammed bin Selman ile Suudi Arabistan’ın kurucusu Kral Abdülaziz’in torunlarından olan Prens Muhammed bin Nayif’in taht hiyerarşisinde yükselmeleri, Suudi Krallığı’nda ilk kez yeni bir kuşağın öne geçtiğine işaret ediyor.

Muhammed bin Nayif’in veliaht prensliğe atanmasının, yakın ilişkiler içinde olduğu ABD tarafından memnuniyetle karşılanması bekleniyor.

Kral Selman, Ocak ayında üvey kardeşi Kral Abdullah bin Abdülaziz’in ölümünün ardından tahta geçmişti. BBC; Kral Selman’ın, yaptığı kabine değişiklikleriyle Kral Abdullah dönemini kapattığı yorumunu yaptı.

WIKILEAKS’DA ADI GEÇMİŞTİ

Wikileaks belgesinde Muhammed Bin Nayif , ‘İran’a karşı tavizsiz’ olarak anılıyor ve ‘İran’la bir savaş durumunda’ Suudi Arabistan’ın alt yapısını korumak konusunda Amerikan yetkililere danışmaktan yana olduğuna dikkat çekiliyor.

FEYSAL DA GİTTİ

Suudi Arabistan yönetiminde yapılan bir diğer değişiklik ise 1975’te göreve gelen ve dünyanın en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı olan Suud el-Feysal’ın yerine, Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçiliğini yapan ve Kraliyet ailesinden olmayan Adil el-Cubeyr’in atanması oldu. Feysal’ın sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılmak istediği belirtildi.
Kabinede sağlık bakanlığı’na Halid bin Abdulaziz el-Falih’in, Çalışma Bakanı Adil Fakih’in yerine Mufric el-Hikbani’nin, Ekonomi ve Planlama Bakanı Muhammed el-Casir’in yerine de Adil Fakih’in getirildiği açıklandı. Hamed es-Suveylim de Kraliyet Divanı Başkanı olarak atandı.

Suudi Arabistan’da taht, Kral Abdülaziz’in 1953 yılında ölmesinden bu yana oğulları arasında değişiyor. Veliaht prens ve ikinci veliaht prensler ise Abdülaziz’in torunları arasından seçiliyor.

PRENS MUHAMMED BİN NAYİF KİMDİR?

55 yaşındaki Prens Muhammed bin Nayif, Kral Selman’ın yeğeni. Prens Muhammed bin Nayif aynı zamanda İçişleri Bakanı ve Güvenlik ve Siyasal İşler Konseyi Başkanı.
Prens Muhammed, Suudi Arabistan’daki birçok hanedan üyesi gibi eğitimini ABD’de tamamladı. Portland’daki Lewis&Clark Koleji’nde dersler alan Muhammed FBI’ın düzenlediği güvenlik eğitimlerine katıldı, daha sonra ise Scotland Yard’da anti-terör birimlerinde eğitim aldı.