Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın naaşı defnedildi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın naaşı defnedildi
Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın naaşı defnedildi
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, bugün başkent Riyad'da açıklanmayan bir mezarlıkta toprağa verildi.

RADİKAL - Dün akşam hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz için başkent Riyad'da cenaze namazı kılındı. İkindi namazından müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kral'ın naaşı defnedilmek üzere açıklanmayan bir yerdeki mezarlığa taşındı. Cenaze törenine, Afrika gezisini yarıda kesen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Yeni Kral Salman Bin Abdülaziz, ilk konuşmasında, ülke politikalarında selefleriyle aynı yaklaşımı muhafaza edeceğini söyledi. Kral Salman, Müslüman ve Arap ülkelerini birlik ve dayanışmaya çağırdı. Prens Salman adına yapılan açıklamada, “Majesteleri Salman, ailenin tüm üyeleri ve bütün ulus Kral Abdullah’ın yasını tutuyor” denildi.

Kral Abdullah'ın ardından Suudi Arabistan'ı neler bekliyor?


KRALIN ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN PROGRAM DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da konakladığı otelden ayrılırken, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kralın ölüm haberi üzerine mecburen Suudi Arabistan'a, Riyad'a gitme kararı verdik. Şu anda oraya gidiyoruz. Fakat programlarımızı yine icra edeceğiz. Cibuti, Somali, oralara da gideceğiz" demişti.

Salman Bin Abdülaziz kimdir? Kral Abdullah'ın kardeşi Suudi Arabistan'a ne getirecek?

Kral Abdullah öldü, Suudi Arabistan'da yeni kral açıklandı


Özel uçak "GAP" ile saat (TSİ) 13.20'de Suudi Arabistan'a inen Erdoğan'ı, Riyad Havalimanı'nda, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ve öteki ilgililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Riyad'a gitti.

SİSİ DAVOS'U YARIDA BIRAKTI

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi Kral Abdullah'ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Sisi, yaptığı yazılı açıklamada, "Kişisel taziyelerimi ve Mısır halkının üzüntülerini derin duygularımla Kral Abdullah bin Abdulaziz'in ailesine ve Suudi Arabistan halkına iletiyor, Allah'tan rahmet diliyorum" ifadesini kullandı.

İran'dan Suudi Arabistan'a taziye mesajı

Afrika gezisini yarıda kesen Erdoğan, Kral Abdullah'ın cenazesine gidiyor


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sisi, cenaze törenine katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nu (WEF) yarıda bıraktı.

ÜRDÜN’DE 40 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz Al Suud'un vefatı dolayısıyla Ürdün'de 40 gün yas ilan edildiği bildirildi. Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral İkinci Abdullah'ın emriyle ülke genelinde bugünden itibaren 40 gün yas ilan edildiği belirtilerek, Suud ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

Kral Abdullah'ı öven Aksa imamına darp girişiminde bulunuldu