'Suudi Arabistan saldırılarının kazananı cihatçılar olacak'

'Suudi Arabistan saldırılarının kazananı cihatçılar olacak'
'Suudi Arabistan saldırılarının kazananı cihatçılar olacak'
İngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir haberde Suudi Arabistan'ın Yemen saldırılarının 'anlamsız' olduğu belirtilerek, bombardımanlardan kazanım elde edeceklerin cihatçılar olduğu ifade edildi.

RADİKAL – İngiliz Guardian gazetesinin Ortadoğu muhabiri Kareem Shaheen, Suudi Arabistan’ın Yemen saldırılarının sonucuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Yazıda, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun bombardımanlarda sivilleri öldürdüğü vurgulanarak, hastanelere her gün onlarca yaralının geldiği belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Mart’tan bu yana süren saldırılarında Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 1500 sivilin öldüğü ifade edilen yazıda, farklı kaynaklardan gelen ölü sayısının 3 bini aştığı bildirildi. Yemen’de en az 20 milyon insanın da insani yardıma ihtiyacı olduğu belirtilirken, konu hakkında açıklamada bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’nden Thierry Goffeau, “Barış olan bir gün bile yok. Her gün çığlıklar ve ölüler” sözleriyle ülkede yaşanan dramı anlattı.

Suudi Arabistan'ın saldırısında onlarca sivil öldü

Husileri durdurmak amacıyla başlatılan saldırıların aradan haftalar geçmesine rağmen amacına ulaşamadığının vurgulandığı yazıda, bombardımandan faydalanan örgütlerin IŞİD ve Yemen El Kaidesi olduğu belirtildi. IŞİD’in Husi camilerine ve başkent Sana’ya düzenlediği saldırıların giderek artış gösterdiğinin hatırlatıldığı yazıda, El Kaide’nin de Yemen’in doğusunda ilerlediğinin altı çizildi.

Ailesinin 27 üyesini kaybetti

Assange: Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar 2012'de Esad'ı devirmek için anlaştı

WikiLeaks: Yayınladığımız Suudi belgeleri elimizdekilerin onda biri