Suudi Arabistan tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi

Suudi Arabistan tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi
Suudi Arabistan tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi
Suudi Arabistan'da dün yapılan belediye meclisi seçimlerinde ilk kez bir kadın sandalye sahibi oldu.

RADİKAL - Suudi Arabistan'da dün yapılan belediye meclisi seçimlerinde, Mekke'de aday olan bir kadının meclise girdiği bununla birlikte ülke tarihinde ilk kez bir kadının belediye meclisinde sandalye kazandığı bildirildi.

Mekke Belediye Başkanı ve Mekke seçim koordinasyon kurulu başkanı Usame el-Bar yaptığı açıklamada, Mekke'nin Mudrike beldesinden aday olan Selime Binti Uteybe'nin, yerel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Belediye meclisine girmeye hak kazandığını ifade etti.

Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez sandık başında

Suudi Arabistan yasalarına göre daha önce kadınların seçme ve seçilme hakkı bulunmuyordu. Bu yıl hayatını kaybeden Kral Abdullah Bin Abdulaziz'in Eylül 2011 yılında yaptığı değişiklikle kadınların 2015 seçimlerine katılmasının önü açılmıştı. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/149178714917872

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  85 yıl geriler - user383887

  Türkiye de KADINLARIMIZA bu haklar 85 yıl önce verildi. Atatürk - CHP iktidarında önce 1926 da MEDENİ YASA kabul edildi. 1930 da belediye meclis üyesi seçilme hakkı, 1933 de muhtar ve 1934 de milletvekili seçilme hakkı verildi.

  MARSTA YAŞAM BELİRTISI - user1144419

  Yüzyılın buluşu gibi bir haber başlığı atılmış... Nasıl bir zihniyetle karşı karşıyasınız siz düşünün beyin fırtınası yaşıyorum...