Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez sandık başında

Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez sandık başında
Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez sandık başında
Suudi Arabistan'daki kadınların hem aday hem de seçmen olarak ilk kez katıldıkları belediye seçimleri yerel saatle sabah 8'de başladı. Oy verme işlemi yerel saat ile 17:00'ye kadar devam edecek.

RADİKAL - Suudi Arabistan Genel Seçim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre, ülkede 4 yılda bir yapılan Belediye Meclis seçimleri için 17 seçim bölgesinde cumartesi günü 130 bin 637 kadın, toplam 1 milyon 487 bin 477 seçmen sandık başına gidecek. Tüm seçim bölgelerinde erkekler ve kadınlar kendilerine ayrılmış bölümlerde oylarını kullanabilecek.

Belediye Meclis seçimlerinin 3. dönem seçimlerinde 979'u kadın, toplam 6 bin 917 kişinin seçilmek için aday olduğu belirtildi. Oy verme işlemi yerel saat ile 17:00'ye kadar devam edecek.

Suriyeli bakandan Suudi bakana: Delikanlı, büyüklerin işine burnunu sokma

Suudi Arabistan yasalarına göre daha önce kadınların seçme ve seçilme hakkı yoktu. Hayatını kaybeden Kral Abdullah Bin Abdulaziz'ın 25 Eylül 2011 yılında yaptığı değişiklikle kadınların 2015 seçimlerine katılmasının önü açılmış, kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etmişti. 

Suriyeli örgütlerden Riyad'da ortak bildiri

Genel Seçim Kurulu daha önce yaptığı açıklamada, yasalara göre kadınların fotoğraflarının yayınlanmasının uygun olmadığını belirtmiş, seçim çalışmalarında aday olan erkeklerle kadınların eşit şartlarda seçim çalışması yürütebilmesi için erkeklerin de fotoğraf kullanmasını yasaklamıştı. (Ajanslar) 

Suriyeli örgütler ilk kez Esad'la barışı tartışıyor