Suudi Arabistan'da Şura Meclisi'ne 15 kadın üye atanacak

Suudi Arabistan'da Şura Meclisi'ne 15 kadın üye atanacak
Suudi Arabistan'da Şura Meclisi'ne 15 kadın üye atanacak
Suudi Arabistan'da Şura Meclisi'ne kadın adayların atanmasına yönelik tartışmalar son buluyor. 15 Ocak tarihinde 150 üyeli Şura Meclisi'ne 15 kadının ataması yapılacak.

CİDDE - Eski Şura Meclisi Başkan Yardımcısı Abdullah Ömer Nasif yaptığı açıklamada, yeni yasa çerçevesinde Suudi Arabistan'ın dünyadaki prestijinin yükseleceğini belirterek, 15 Ocak tarihinde 150 üyeli Şura Meclisi'ne 15 kadın üyenin atanacağını belirtti.

Kadınların Şura Meclisi'nde yer alması gerektiğini belirten Nasif, kadın adayların çoğunluğunun doktorasını tamamlamış kişiler arasından seçildiğini kaydetti.

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet olaylarının bu atamalar ile birlikte azalacağını umduğunu ifade eden Nasif, "Ülkede kadınlar, kocasının izni olmadan çocuğunu okula gönderemiyor. Bu da kadınlar arasındaki eğitim düzeyini çok aşağılara çekiyor. Bunların hepsinin değişmesi gerekiyor” dedi.

Suudi Arabistan'da bazı akademisyenler, üyeleri Kral Abdullah tarafından atanan Şura Meclisi'nde en az 45 kadın üye olması gerektiğini savunuyor.(aa)


  ETİKETLER:

  şiddet

  ,

  Kadın

  ,

  Kral

  ,

  eğitim

  ,

  başkan